Uzalud je ZoranŠprajc prije nekoliko dana pokušao doznati koliko hrvatske građane košta vježba Velebit 18. Ministar DamirKrstičević nije mu želio dati odgovor, a uredniku RTL Direkta uputio je protupitanje - koliko košta izrada njegove emisije.
Da odgovori na takva pitanja ne traže tjedne i mjesece, Šprajc mu je pokazao već idućeg dana, a mediji Krstičevića, u zemlji u kojoj brojni teško žive, nisu pustili idućih dana da samo tako olako prođe.
Ipak, Krstičević do sada nije dao konkretan odgovor, no Večernji list neslužbeno je doznao kako je Velebit 18. stajao manje od 10 milijuna kuna i bio je ukalkuliran u predviđenih 30 milijuna kuna za vježbe u ovoj godini. Glavninu troškova, pišu oni, izgledno čine izdaci za gorivo i terenski dodaci za 5500 vojnika.
Na vježbi je još lani počeo raditi viceadmiral RobertHranj, zapovjednik vježbe i direktor u Glavnom stožeru OSRH i to kako bi bila ukalkulirana u proračun za ovu godinu. U vojnom vrhu bilo je odlučeno da će radije održati integriranu vojnu vježbu u trajanju od 72 sata, nego tri do četiri "obične" vježbe.
A takva je vježba ujedno i jeftinija nego da se vojne postrojbe tri do četiri puta podižu i raspuštaju.
Usporedba s vježbom iz 2015.
Prethodna velika vojna vježba "Združena snaga" održana je u listopadu 2015., a u njoj je sudjelovalo oko tisuću vojnika. Objavljeno je da je potrošeno oko 20.000 komada pješačkog streljiva i oko tisuću komada različitih ubojitih sredstava UbS-a, dakle granata, raketa i ve��ih projektila.
Za usporedbu, trećeg dana Velebita 18, prema procjenama Zapovjedništva, utrošeno je više od tisuću UbS-ova, dakle tenkovskih, topovskih, minobacačkih granata, protuoklopnih raketa pješadije i raketa (Hydra 70) koje su ispaljivali helikopteri Kiowa Warrior.
Pretpostavlja se da je utrošeno do još dvije tisuće raznih UbS-ova. Rakete RBS-15, piše Večernjak, unatoč cijeni od milijun eura po komadu, ne stoje gotovo ništa jer su plaćene u bivšoj državi, a nabavljene su 1988. i 1989. Iza 2000. su de facto povučene u skladišta.