ZBOG DOVOĐENJA EURA /

Hrvati se rješavaju gotovine: U studenome u banku odnijeli 3,7 milijardi kuna

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL/Ilustracija

Upravo je prelijevanja gotovog novca u banke jedan od razloga povećanog rasta ukupnih depozita stanovništva, koji uključuju depozitni novac, kunske štedne i oročene depozite te devizne depozite. Na kraju listopada ukupno su iznosili 267,7 milijardi kuna, što znači da su u godini porasli za čak 23,1 milijarde kuna ili 9,5 posto

5.12.2022.
10:38
Igor Kralj/PIXSELL/Ilustracija
VOYO logo

Građani su prošli mjesec donijeli u banke još 3,7 milijardi kuna gotovine, piše u ponedjeljak Jutarnji list, navodeći da su uoči uvođenja eura, na kraju listopada, prema podacima HNB-a, depoziti iznosili 267,7 milijardi kuna.

Kako se približava trenutak uvođenja eura, tako se povećava i iznos kunske gotovine koju građani donose u banke da bi se automatski konvertirala u novu valutu. Na kraju studenoga, podaci su HNB-a, u optjecaju je bilo 23,7 milijardi kuna, što je 3,7 milijardi kuna manje nego mjesec dana prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na godišnjoj razini, pak, u studenome je iznos gotovog novca u optjecaju bio manji za 12,4 milijarde kuna ili 34 posto, a na kraju listopada godišnji pad iznosio je 9,3 milijarde kuna ili 25,3 posto.

Image
vijeće za euro /

Guverner HNB-a građanima: 'Donesite novac u banku.' Stiže i karta bankomata s eurima

Image
vijeće za euro /

Guverner HNB-a građanima: 'Donesite novac u banku.' Stiže i karta bankomata s eurima

Taj bi se pad mogao dodatno produbiti do kraja godine, kao što je to bilo u usporedivim zemljama koje su uvodile euro, a u kojima je iznos gotovine u optjecaju gotovo prepolovljen u godini uoči uvođenja eura, pri čemu je proces bio najintenzivniji u mjesecima neposredno prije uvođenja eura - objašnjavaju u HNB-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je prelijevanja gotovog novca u banke jedan od razloga povećanog rasta ukupnih depozita stanovništva, koji uključuju depozitni novac, kunske štedne i oročene depozite te devizne depozite.

Na kraju listopada ukupno su iznosili 267,7 milijardi kuna, što znači da su u godini porasli za čak 23,1 milijarde kuna ili 9,5 posto. To je više od porasta ostvarenog u prethodnoj godini kad je iznosio 20,7 milijardi kuna ili 9,2 posto i "zamjetno više od rasta u ranijim godinama".

Uz kunska sredstva na transakcijskim računima tome najviše pridonose devizni depoziti. Njihov značajan rast u posljednjih godinu dana HNB povezuje "s oporavkom turizma i procesom pristupanja europodručju", piše novinarka Jutarnjeg lista Marina Klepo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo