O širenju hripavca i važnosti zaštite najmanje djece, reporterka RTL-a Petra Mlačić Vučemilović-Jurić razgovarala je s epidemiologom Bernardom Kaićem.
Epidemiolog kaže da ne možemo hripavac smatrati novom koronom.
"Ne, korona je bila pandemija s potpuno novim virusom, hripavac je nešto što je stalno u populaciji u manjem ili većem intenzitetu", kaže Kaić.
On smatra da se bolest ovako proširila zahvaljujući više faktora.
"To je vjerojatno kombinacija više faktora. Jedan od njih to što već od 2011. godine postupno padaju cijepni obuhvati pa je više nezaštićenih jer nisu cijepljeni. S druge strane, cjepivo koje se koristi se s vremenom joj zaštita gubi", objašnjava Kaić.
"I s treće strane vjerojatno i zato što se ove zadnje tri godine korone, ono uobičajeno prokuživanje prirodno, jer hripavac stalno cirkulirao u populaciji - smanjilo bilo pa je i to doprinijelo povećem broju osjetljivih", dodaje hrvatski epidemiolog.
Cijepljenje protiv hripavca je obavezno i dobivaju ga jako mala djeca.
"Zapravo je najvažnije kod hripavca zaštiti najmanju djecu. U prvoj godini života tri doze, zatim u drugoj godini života se docjepljuje jednom dozom i u šestoj godini", kazao je Kaić.
"Glavna mjera u sprječavanju je da oni koji imaju simptome bolesti ostanu kod kuće i ne hodaju okolo i zaražavaju druge. Trebaju se liječiti i po pravilima struke onaj koji ima hripavac treba piti antibiotike i biti u izolaciji", ispričao je.
POGLEDAJTE VIDEO: Opasan hripavac proširio se na Zagreb: 'Za odrasle je opasnost minimalna, ali za najmlađe može biti pogubna'