Možda znate kad je berba grožđa, mandarina ili maslina - ali jeste li znali da je sad idealno vrijeme za berbu hrena? Ludbreg, koji sam sebe ponosno zove centrom svijeta želi postati i centar svijeta za ljubitelje hrena.
Ludbrežani su ponosno zaštitili svoj Hren na razini Europske Unije, a građanima poručuju da u doba korone ljuti okus te biljke ima i ljekovita svojstva jer čisti nosnice.
Sa obitelji koja se već 40 godina bavi hrenogojstvom kopala je danas i naša Lada Marinović.
"Moramo ga posaditi na proljeće tada moramo održavati usjev čistim hren raste, ima dvije faze, a krajem 8. mjeseca dolazi do faze korijena i krene se debljati i počinjemo ga vaditi u 11. mjesecu", rekla je Bojana Makar, prozvođačica hrena.
Ovo je Bojana, a ovo njezino carstvo hrena. I to ne bilo kakvog već Ludbreškog - zaštićenu sortu u Hrvatskoj, ali i Europskoj uniji.
"Različitog je oblika i debljina pogotovo od susjednih zemalja. A po sastavu je dokazano da ima najviši postotak C vitamina u sebi", izjavila je Makar.
Zimska je to biljka, rodica kupusa i brokule, može narasti do jednog metra i od davnina ga se zove biljkom vrijednom zlata. Za njegova ljekovita svojstva znali su još stari Egipčani, a Grci su ga koristili kao afrodizijak.
Puno posla za Bojanu, ali ne radi baš sve sama. Brdo u skladištu je samo hren od prvog vađenja. Jer sezona je tek počela.
Bojana je nastavila posao roditelja koji su otkrili posebnost ove biljke još prije 40 godina. Ovdje ga i čiste, režu, pakiraju i šalju dalje.
"U mojoj firmi je zaposleno troje ljudi, ali mi pomaže i obitelj, mama tata i moj sin Dominik. Koliko mogu i koliko vremena imaju", kazala je Makar.
"Super su ekipa, super su obitelj, i ja se osjećam kao dio njih a tek sam tu dva mjeseca", poručila je Nikolina Štefan, zaposlenica.
Mama Marija nadgleda i bodri, ali i svakodnevno pomaže svojim dugogodišnjim iskustvom.
Kažu da je ovo jedna od najzdravijih i najboljih stvari koje možete uzimati, popularizran je za vrijeme korone, kažu ako su vam začepljeni sinusi, malo hrena i to je to.
"To je 100 posto istina, navršila sam 66 godina, a od kad se bavim hrenom nikad nisam imala gripu, nisam bila prehlađena jer uvijek pod nosom imam hrena", rekla je kroz smijeh Marija Makar, proizvođačica hrena.
Vedri, vrijedni i poduzetni. Uz pomoć Varaždinske županije, čeka se još jedna potvrda Europe, ovoga puta da crno na bijelo imamo dokaz da baš u Ludbregu niče autohtona vrsta kakvu ne možemo pronaći nigdje u Europi. Bojana ima velike planove, jedan od njih je i da izgrade malu tvornicu za preradu pa bi tako Ludbreg bio osim centra svijeta i centar hrena.