PET RAZLOGA ZA EURO /

Pitali smo HNB što ćemo dobiti s novom valutom: Jedno je sigurno, ovo je važno za baš svakoga

Image
Foto: Pixsell

'Hrvatska započela proces uvođenja eura motivirana značajnim prednostima koje će ostvariti pristupanjem eurozoni. Ekonomske koristi uvođenja eura su znatne i trajne, za razliku od troškova koji su mali i jednokratni', poručili su iz HNB-a.

2.10.2021.
15:57
Pixsell
VOYO logo

Uvođenje eura jedna je od glavnih tema posljednjih tjedana u medijskom prostoru. Dok se jedni protive novoj valuti koja bi u uporabu trebala ući s 1. siječnjem 2023., drugi itekako zagovaraju njezin dolazak.

Među onima koji pozdravljaju uvođenje eura je i Hrvatska narodna banka. HNB kaže da je "Hrvatska započela proces uvođenja eura motivirana značajnim prednostima koje će ostvariti pristupanjem eurozoni. Ekonomske koristi uvođenja eura su znatne i trajne, za razliku od troškova koji su mali i jednokratni".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijedom toga, pitali smo ih da nam nabroje pet razloga zašto je dobro da se u Hrvatsku uvede euro.

Image
KREDIT U KUNAMA ILI EURIMA? /

Stručnjaci otkrivaju treba li pričekati uvođenje eura ili se odmah zadužiti: 'Najvažnija je jedna stvar'

Image
KREDIT U KUNAMA ILI EURIMA? /

Stručnjaci otkrivaju treba li pričekati uvođenje eura ili se odmah zadužiti: 'Najvažnija je jedna stvar'

Uvođenjem eura nestat će valutni (tečajni) rizik

Najveća korist za hrvatsko gospodarstvo nedvojbeno je eliminacija valutnog rizika kojemu su sada izloženi mnogi građani i poduzeća, ali i sama država. Ako građanin otplaćuje kredit s valutnom klauzulom u eurima, visina mjesečnog anuiteta kredita iskazana u kunama varirat će ovisno o kretanju tečaja kune prema euru. U slučaju izraženijeg slabljenja tečaja kune (deprecijacije), visina mjesečnog anuiteta kredita snažno će se povećati, što znači da će se raspoloživi dohodak građanina smanjiti. Nakon uvođenja eura taj rizik više neće postojati jer će kreditne obveze građana i njihovi prihodi biti u istoj valuti – u euru, kažu iz HNB-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon uvođenja eura Hrvatska će biti otpornija na financijske krize

Uvođenjem eura smanjit će se makroekonomska ranjivost Hrvatske, a banke i država dobit će pristup dodatnim izvorima financiranja – kod Europske središnje banke, odnosno Europskog mehanizma za stabilnost – zbog čega će Hrvatskoj biti lakše nositi se s financijskim i gospodarskim krizama u budućnosti.

Smanjit će se kamatne stope

Kada neka država uvede euro njezina ranjivost se smanjuje, a kreditni rejting povećava, što joj omogućuje povoljnije uvjete zaduživanja na međunarodnim financijskim tržištima. Drugim riječima, kamatna stopa po kojoj se država zadužuje na međunarodnim tržištima smanjuje se nakon uvođenja eura. Smanjenje kamatnih stopa na dug države u pravilu se prenosi i na kamatne stope koje banke zaračunavaju poduzećima i građanima. Dodatan razlog zašto se može očekivati smanjenje kamatnih stopa na kredite banaka je činjenica da će se troškovi regulacije za banke zamjetno smanjiti uvođenjem eura. Zahvaljujući nižim troškovima banke će biti u mogućnosti ponuditi kredite po nižim kamatnim stopama.

Smanjit će se transakcijski troškovi

Nakon uvođenja eura više neće biti potrebe za transakcijama zamjene kuna za eure i obratno. Time će profitirati poduzeća koja intenzivno sudjeluju u međunarodnoj razmjeni, ali i građani koji putuju u članice eurozone. Eliminiranje troškova mjenjačkih poslova pogodovat će i sektoru turizma. Naime, gosti iz europodručja koji ostvaruje 2/3 ukupnih turističkih noćenja u Hrvatskoj nakon uvođenja eura moći će jednostavnije plaćati i uspoređivati cijene, što će dodatno poboljšati položaj Hrvatske kao turističke destinacije.

Životni standard građana će se povećati

Uvođenjem eura povećat će se otpornost, efikasnost i konkurentnost gospodarstva, što bi u srednjem roku trebalo rezultirati rastom životnog standarda hrvatskih građana. Iskustva drugih država pokazuju da su takva očekivanja opravdana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo