Kada nije u akcijama spašavanja na otvorenom moru, brod je usidren u Kataniji na Siciliji gdje ih je danas posjetio i predsjednik Vlade .
Dosad imali dvoje preminulih
U akcijama u sklopu operacije Triton, u kojima su do sada sudjelovali, preminule su dvije osobe - jedan muškarac i jedna mlađa ženska osoba od dijabetesa i nedostatka inzulina.
To je, kako prenosi Dnevnik.hr, nešto na što hrvatska posada nije mogla utjecati jer je u tim slučajevima bilo riječ o brodici prepunoj imigranata koja je danima plutala bez hrane i vode, pa tako i bez potrebnih lijekova. Kada je hrvatski brod stigao, njima, nažalost, spasa više nije bilo.
Gladni, dehodrirani, histerični...
Za svakog imigranta spremni su prsluci za spašavanje kako bi ih se sigurno ukrcalo na brod. Oni najkritičniji dolaze u brodsku ambulantu gdje je nedavno zaprimljena i jedna trudnica.
"Skoro se porodila. Ali kako smo bili blizu luci Talijani su nam savjetovali da izdrži do bolnice", kazao je za Dnevnik Nove TV Mirko Dajak, voditelj medicinskog tima.
"Možete zamisliti plovilo 15, 18 metara, a njih 350 do 400. Uvjeti su katastrofalni. Bez hrane su, bez vode. Dehidrirani", kazao je zapovjednik broda, poručnik Stjepan Giljević.
Još dva mjeseca u misiji
Najriskantiniji su trenuci ukrcavanja spašenih ljudi na brod.
"Čovjek, kada mu je ugrožen život, onda je spreman na svašta. Tu su naši rizici. Moramo spriječiti bilo kakvu masovnu histeriju jer može se dogoditi prevrnuće plovila", objasnio je poručnik Giljević.
Na brodu "Andrija Mohorovičić" nalazi se pedesetak članova posade, nekoliko pripadnika MUP-a te jedan talijanski časnik za vezu koji pomaže u komunikaciji s talijanskim brodovima i pregovorima oko iskrcaja. Brod je u misiji još dva mjeseca. No, više nije i jedini. Prije nekoliko dana za Grčku je iz Splita otplovio i policijski brod Sveti Dujam, piše Dnevnik.hr.
Dnevnik.hr / Danas.hr