Predsjednik Kluba HDZ-a Andrija Hebrang je na konferenciji za novinare redom odbacivao optužbe koje su na ranijim obraćanjima medijima u Rijeci iznosili SDP-ovi zastupnici Slavko Linić i Željko Jovanović.
arti-201006300851006Na njihove optužbe o nekvalitetnom Programu gospodarskog oporavka odgovorio je pohvalama koje su tom vladinom programu dali Svjetska banka i MMF, a koje, istaknuo je, svjedoče o stručnosti vlade i njezinih mjera za izlazak Hrvatske iz krize.
Naglasio je da vlada stalno prati zbivanja u svijetu i pokušaje brojnih vlada za izlazak njihovih zemalja iz krize, a da i svjetski stručnjaci još iznalaze načine kako to učiniti vidi u činjenici da se ni skupina G20 još nije oko toga uspjela dogovoriti.
'Nezaposlenost u Hrvatskoj je u prosjeku EU'
Hebrang dezinformacijom i neistinom SDP-a naziva i prozivke o odgovornosti vlade za gubitak 100 tisuća radnih mjesta, ističući da je Hrvatska s 9,4 posto nezaposlenih u prosjeku EU, gdje je nezaposlenost 9,7 posto, a i u SAD-u je prešla 9 posto.
Zanimljiva je činjenica, međutim, da je prema podacima Državnog zavoda za statistiku, nezaposlenost u svibnju iznosila 17,2 posto.
Vlada, nastavio je Hebrang, nije odgovorna ni za 30 milijardi kuna neplaćenih dugova prema državi, kako to tvrde riječki SDP-ovci, jer je s 1,8 milijardi kuna dugove javnih poduzeća smanjila na 120 milijuna, a HEP više nema dugova. "Dug je u privatnom sektoru i na to vlada ne može i ne smije utjecati, osim u kontroli zakonitosti poslovanja, a to bi gospoda Linić i Jovanović trebali znati", poručio je.
Kao razlog vladinog neprihvaćanja ni jedne SDP-ove antirecesijske mjere Hebrang je naveo da su to mjere "nestručnih i neznalica". SDP-ov prijedlog za smanjenje doprinosa nazvao je nekorektnim i nepolitičnim, budući da, kazao je, nije navedeno kako namaknuti četiri milijarde kuna koliko bi zbog takve mjere, primjerice, izgubilo zdravstvo.
arti-201006010982006Politikantstvom je ocijenio i SDP-ov prijedlog o oporezivanju kapitalne dobiti, ističući da burzovni promet u ovoj situaciji treba stimulirati, a ne oporezivati.
Hebrang tvrdi da se SDP-ovci boje afere Daimler 'i svega što ih očekuje'
Na prozivke da vlada nije smanjila državnu upravu, Hebrang kaže da najavljena mjera o 5-postotnom smanjenju zaposlenih u upravi za sobom mora vući i socijalno zbrinjavanje tih ljudi, te da vlada iznalazi rješenja za to namaknuti dvije milijarde kuna.
Riječke je SDP-ovce optužio da napadom na vladu žele skrenuti pažnju s istraga o sumnjama za korupciju i kriminal u Riječkim Tržnicama te komunalnim tvrtkama u tom gradu kojim upravlja SDP (Jovanović je dogradonačelnik), kao i za aferu Daimler "i svega što ih očekuje".
"Pozivamo ih da budu konstruktivna, a ne destruktivna oporba", poručio je Hebrang SDP-u.
I HDZ-ov zastupnik Branko Bačić kazao je da se djelovanje oporbe svodi na politikantske pokušaje omalovažavanja svega što radi vlada, te uzaludnu raspodjelu ministarskih fotelja nakon izbora.
Bačić: Nikad nismo imali veći međunarodni ugled
Istaknuo je da mjere za izlazak iz krize podrazumjevaju i one nepopularne, te da je vlada zbog toga ranjiva, ali i naglasio da se u teškoj situaciji i od oporbe očekuje da pokaže suodgovornost. "Ne očekujemo od SDP-a da plješće potezima vlade, ali da je više suodgovornosti dinamika izlaska iz krize sigurno bi bila brža", poručio je Bačić.
Hebrang i Bačić imali su samo riječi hvale za prvu godinu dana premijerke Jadranke Kosor, ističući, uz ostalo, njezine zasluge za uspostavu pravne države, održavanje Hrvatske "na površini" u vrijeme krize, te zamah u pregovorima s EU. Bačić je također ustvrdio kako zahvaljujući premijerki "Hrvatska nikad nije imala veći međunarodni ugled".
"Sve to jamči da će vlada do kraja mandata stabilizirati situaciju u Hrvatskoj", ocijenio je Hebrang.