Platforma za reproduktivna prava, Inicijativa #spasi me, Ženska soba - Centar za seksualna prava i Zaklada SOLIDARNA uputile su institucijama otvoreno pismo u povodu puštanja na slobodu grupe osumnjičenika za opetovano seksualno zlostavljanje maloljetnice iz okolice Zadra:
VEZANE VIJESTI
- Mladići silovali djevojčicu više od godinu dana, sudac ih pustio na slobodu: 'Jesmo li dodirnuli dno?'
- Predsjednica zgrožena viješću o silovanju djevojčice: 'Ne smijemo zatvarati oči nad nasiljem...'
"Zgrožene sramotnom odlukom Ivana Markovića, suca istrage Županijskog suda u Zadru o puštanju na slobodu petorice osumnjičenika za opetovano silovanje, seksualno iskorištavanje, ucjenjivanje te fizičko i psihičko maltretiranje petnaestogodišnje djevojke koje je trajalo punih godinu dana, zahtijevamo hitno djelovanje nadležnih institucija u svrhu zaštite žrtve i kažnjavanja počinitelja. U protivnom, hrvatsko pravosuđe i sve druge nadležne institucije pretvaraju se u sudionike grupnog silovanja, prijetnje, premlaćivanja i ucjene: Tražimo od ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića da odmah pokrene stegovni postupak protiv suca Markovića pred Državnim sudbenim vijećem zbog neprofesionalnog, nemarnog postupanja koje dovodi u opasnost sigurnost i dostojanstvo žrtve.
Tražimo od Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) da hitno premjesti ovaj sudski postupak sa zadarskog Županijskog suda na drugi županijski sud u Hrvatskoj kako bi se spriječili eventualni utjecaj interesnih skupina na sudski postupak, i to na štetu žrtve", navodi se u pismu.
Obitelji maloljetne žrtve ponudili pomoć
"Tražimo od nadležnih službi – policije, centra za socijalnu skrb i suda da odmah poduzmu apsolutno SVE u svrhu pravodobne zaštite žrtve, što uključuje i zaštitu njezina dostojanstva i privatnosti u odnosu na lokalnu okolinu i medije, kao i pravodobno pružanje psihosocijalne podrške te provedbu istražnih postupaka na način koji je neće dodatno traumatizirati i viktimizirati.
Tražimo hitno usvajanje izmjena Kaznenog zakona kojima se ukida kazneno djelo spolnog odnosa bez pristanka te uvode strože kazne za silovanje, u skladu s aktualnim zakonskim prijedlogom Ministarstva pravosuđa.
Pozivamo sve građanke i građane da se glasno i javno pobune protiv sramotnog postupanja zadarskog suca, a time i cijelog sudskog sustava. Puštanjem osumnjičenika za ove teške zločine na slobodu, pravosuđe štiti nasilnike, a ugrožava sigurnost, život i dostojanstvo žrtve, i to djevojčice. Nekažnjavanje zločina je zločin!
Izražavamo punu podršku djevojci koju je sudstvo ovim sramotnim postupkom suca ostavilo na cjedilu. Pozivamo Centar za socijalnu skrb u Zadru i obitelj maloljetne žrtve da se jave Fondu #SPASIME pri Zakladi SOLIDARNA za bilo koji oblik hitne financijske ili stručne pomoći koju sustav u ovom trenutku nije u stanju pružiti žrtvi te organizaciji Ženska soba - Centar za seksualna prava za stručnu i specijaliziranu podršku preživjeloj i njoj bliskim osobama", stoji u otvorenom pismu građanskih udruga institucijama.
B.a.B.e.: Žrtvi treba pružiti široku podršku, a institucije trebaju što urgentnije reagirati
Iz Udruge B.a.B.e. u ponedjeljak su izrazili gorčinu i nezadovoljstvo odlukom suda o puštanju mladića da se brane sa slobode, u neposrednoj blizini žrtve, nakon što su gotovo godinu dana seksualno zlostavljali djevojku te ucjenama i fizičkim nasiljem pokušali je spriječiti u prijavi kaznenih dijela.
Povodom kaznene prijave protiv pet mladića iz okolice Zadra za teška kaznena djela protiv spolne slobode na štetu 16-godišnjakinje, B.a.B.e su ponovno ukazale na manjkavosti i neujednačene prakse pravosuđa Republike Hrvatske te na sustavnost problema rodno uvjetovanog nasilja.
"Udruga B.a.B.e. već godinama upozorava kako nasilje treba biti adekvatno sankcionirano, sudski postupci brzi i učinkoviti, praksa institucija prilikom postupanja u slučajevima nasilja prema ženama konzistentna, bez previše prostora za pojedinačne interpretacije, a međuresorna suradnja relevantnih dionika koji sudjeluju u prevenciji, suzbijanju i/ili sankcioniranju nasilja prema ženama uhodana i kvalitetna", poručili su.
Smatraju kako činjenica da mladići nisu zadržani u istražnom zatvoru, posebno s obzirom da žive na istom području kao i 16-godišnjakinja, ukazuje na izostanak tih kriterija.
Podsjetili su da na svako prijavljeno silovanje dolazi 15 do 20 neprijavljenih. Na temelju statistike MUP-a, koju je prikupio Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, tijekom 2018. 69 djevojaka i žena u Hrvatskoj je prijavilo spolni odnos bez pristanka, a od tog broja 27 počinitelja bile su osobe bliske žrtvama.
Za seksualne delikte bitno je napomenuti kako je riječ o deliktima koji vrlo često prođu ispod radara - neprijavljeni, u tzv. sivoj zoni. Žrtve se najčešće odlučuju ne prijaviti takva kaznena djela iz više razloga: nemaju povjerenja u institucije, boje se osude, stigmatizacije i nepovjerenja, strahuju od sekundarne viktimizacije i dugih sudskih postupaka. Žrtve seksualnih delikata nerijetko su okrivljivane za preživljeno nasilje, nameće im se osjećaj suodgovornosti, propitivaju se njihova ponašanja i vrijednosti, čime one dobivaju dojam kako im sustav ne čuva leđa, nego ih dodatno traumatizira. Kako bi izbjegle dodatnu traumatizaciju, brojne žrtve seksualnih zločina odlučuju prešutjeti preživljeno te se ne odlučuju na prijavu ili povlače prijave zbog pritiska okoline.
U tom kontekstu, izjavu glasnogovornika Županijskog suda o 'nepotrebnom dizanju tenzija' u ovom slučaju smatramo neprihvatljivom. Štoviše, ovakva situacija zahtijeva ukidanje spolnog odnosa bez pristanka kroz što hitnije izmjene Kaznenog zakona, ističu B.a.b.e.
Poručuju i da kao društvo treba zauzeti nepokolebljivo stajalište da je rodno uvjetovano nasilje nedopustivo kršenje ljudskih prava koje se neće i ne smije tolerirati, uključujući i medije.
Institucije i zajednicu pozivaju da djevojci osiguraju potrebnu zaštitu, pomoć i podršku i zahtijevaju da se što urgentnije preispita donesena odluka suda.