UGLEDNI ARHITEKTI OTKRILI: /

'Ovo su četiri najveća Bandićeva grijeha u Zagrebu'

Image
Foto: PIXSELL, Tomislav Miletić
24.11.2016.
9:53
PIXSELL, Tomislav Miletić
VOYO logo

HKA, koja predstavlja više od 3000 arhitekata, navela je niz arhitektonskih propusta i (ne)djela u Zagrebu ističući, primjerice, zahvate mimo ili bez provedenih natječaja na Britanskom trgu, Europskom trgu, na javnom prostoru iza Hotela Esplanade, u Mesničkoj ulici, na Trgu Petra Preradovića, spoju Trga bana Jelačića, Branimirovoj ulici te druge. RTL je donio priču o četiri slučaja koji možda ponajviše 'bodu u oči'.

Image
BIVŠA MINISTRICA OŠTRO O BANDIĆU: /

'Lijevo fontane, a desno kvart koji još nema riješen vodovod'

Image
BIVŠA MINISTRICA OŠTRO O BANDIĆU: /

'Lijevo fontane, a desno kvart koji još nema riješen vodovod'

Cvjetni trg

Arhitektonsko urbanistički natječaj za Trg Petra Preradovića, poznatiji kao Cvjetni trg, proveden je još prije Univerzijade 1987. godine. Od tada se rušilo i gradilo, a struku nitko nije ništa pitao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mnoge stvari koje su se tu dogodile, već dvije ili tri promjene na Trgu rađene su mimo projekata koji su bili dostupni javnosti. Zamijenjena je podna ploha od betonskih elemenata u granitne onog trena kad je nastao šoping centar. Rađene su nadstrešnice, pa se sada rade terase. Problem je u proceduri, a to je da za javni prostor mora biti arhitektonsko-urbanistički natječaj", kazao je za RTL Tihomir Jukić, predsjednik područnog odbora Zagreb HKA.

Gradonačelnik Bandić više puta je poručio da će "Zagreb biti bolji od Beča". Jukić kaže da u nečemu već i je 'bolji'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zagreb ima 50-60 gradskih projekata dok europski gradovi poput Beča, Osla imaju 10-13, jer grad to kontrolira. Kod nas gradski projekt znači da se radi mimo pravila, mimo regula. Ne moraš imati plan", dodaje Jukić.

Image

Tunel Grič

Projekt za Tunel Grič naručen je prije 11 godina, ali nije realiziran. Ondje je trebao biti Muzej osjeta.

"Bojimo se da se to nije dogodilo. Dobili smo jedan tunel, jedan prolaz. Ne znamo uopće tko ga je radio. Projektant koji je to radio, još je uvijek pod postojećim ugovorom, pokušava doći do osnovnih informacija. Nitko ne zna što će opet biti tu. Zaobiđena je kompletna javnost", kaže arhitekt Jukić.

Image
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

Europski trg

U slučaju Europskog trga, arhitektonsko-urbanistički natječaj nije ni proveden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rješenje ovog prostora je očito bila neka direktna pogodba. Zaobiđena je struka koja daje svoje rješenje za ovakav prostor. Jedan od osnovnih problema je spoj dviju prometnih ulica koje je naglo netko proglasio trgom. Tako da ovaj trg još uvijek traži svoj identitet u gradu", kazao je RTL-ov sugovornik Jukić.

Niz je nespretnih detalja, dodaje on. Od hrvatske kocke koje pritišću europsku zvijezdu, povijesnog kandelabra, pa do klupica koje gledaju u prizemlje zgrade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Britanski trg

Natječaj za Britanski trg proveden je još 1997., ali se ne realizira. Da se pita stručnjake, tamo fontane nikad ne bi bilo.

"Britanac se smatra kao prometni terminal, okretište i kao tržnica. Kao takav je bio planiran sa svim potrebnim parkiranjem, garažiranjem, snabdijevavnjem, uređenjem okolnog prostora. Nikako da shvate da jedan javni prostor ne čini samo uređenje plohe, nego ga čine ljudi, sadržaj i aktivnosti koje se događaju na njemu", zaključuje Jukić.

Image

OPTUŽENI BANDIĆEVI NAJBLIŽI SURADNICI: Na greškama u GUP-u zaradili 68 milijuna kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo