U Hrvatskoj bez jedinstvene vanjske politike oko Ukrajine. S jedne strane premijer koji stoji uz Ukrajinu, s druge, izjave hrvatskog predsjednika, suprotne politici otvorenih vrata Sjevernoatlantskog saveza.
''Prema tome, dok sam predsjednik Hrvatske, bit ću protiv toga da
se NATO šiti igdje. Onaj tko to zagovara radi protiv sigurnosnih
interesa hrvatskog naroda i HR republike. Jer nemojte zaboraviti,
mi smo u NATO-u, dakle to obvezuje i nas. Sutra će netko doć sa
odlukom 'pa idete i vi tamo', to se da spriječiti'', rekao je
hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
''Ali u jednom trenutku treba reć dosta. gdje je kraj NATO-a?
Širenjem NATO-a i vi preuzimate obaveze, jeste spremni na to?
Hoćete i vi svoje dijete poslat u Ukrajinu, hoćete to
napravit?'', kazao je Milanović.
''To su jako ozbiljne i opasne stvari. Dakle NATO je došao
dovoljno na istok. Dosta je'', dodaje Milanović.
A u sjeni napetosti u Münchenu održava se Sigurnosna konferencija - s brojnim liderima, ali i hrvatskom delegacijom.
Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman podsjetio je kako se iduće godine održava 60 godina Münchenske konferencije koja prema njegovu mišljenju doista je jedna vodeća platforma u svjetskom kontekstu kada se govori o temama koje su od iznimne važnosti.
''Oko 150 je ovdje, što predsjednika, što premijera, što ministara vanjskih poslova i ministara obrane. Uvijek se čuju različita stajališta, prema tome ne može se govoriti o jednostranosti konferencije. Sjećam se, dugo sam i kao veleposlanik i kao ministar dolazio, bilo je i ministara koji su koji su iznosili različita stajališta'', uvjerava Grlić Radman.
Za njega, ovo je bila jedna dobra prilika koja nije iskorištena. Na pitanje hoće li doći do rata između Ukrajine i Rusije, ministar je kazao kako svi još uvijek polažu nade u deeskalaciju sukoba, jer rat nikome nije u interesu.
''U ratu nema pobjednika. To je jedan avanturizam koji sigurno nikome ne treba i siguran sam da će i ruska strana dobro procijeniti prije nego nešto poduzme u tom smjeru'', kazao je Grlić Radman.
Komentirao je i oprečne stavove premijera i predsjednika Republike oko stanja na istoku Ukrajine. Rekao je kako je jasno da je u Münchenu izražena politika Vlade na čelu s premijerom Plenkovićem.
''Danas ovdje smo i ministar Banožić i ja, neki dan smo bili na američkom nosaču zrakoplova. Uvijek smo prisutni tamo gdje je hrvatska vanjska politika prisutna. Mi smo respektabilna članica EU i NATO-a'', kazao je Grlić Radman.
Kazao je kako ga kolege s čuđenjem pitaju što o tome misli predsjednik Milanović i vrlo su začuđeni njegovim izjavama u zadnje vrijeme.
''Izgleda po danas izrečenom kao da se probudio iz zimskog sna ili iz određenog mamurluka. On govori ono što zapravo nije politika Hrvatske, a to je članstvo u NATO savezu, kad govori da se ne smije Ukrajina primiti u NATO članstvo. Hrvatska politika dijeli politiku Saveza, a to je open door policy'', izjavio je ministar vanjskih poslova.
Komentirao je i oprečne stavove premijera i predsjednika Republike oko stanja na istoku Ukrajine. Rekao je kako je jasno da je u Münchenu izražena politika Vlade na čelu s premijerom Plenkovićem.
''Danas ovdje smo i ministar Banožić i ja, neki dan smo bili na američkom nosaču zrakoplova. Uvijek smo prisutni tamo gdje je hrvatska vanjska politika prisutna. Mi smo respektabilna članica EU i NATO-a'', kazao je Grlić Radman.
Kazao je kako ga kolege s čuđenjem pitaju što o tome misli predsjednik Milanović i vrlo su začuđeni njegovim izjavama u zadnje vrijeme.
''Izgleda po danas izrečenom kao da se probudio iz zimskog sna
ili iz određenog mamurluka. On govori ono što zapravo nije
politika
Hrvatske, a to je članstvo u NATO savezu, kad govori da se ne
smije Ukrajina primiti u NATO članstvo. Hrvatska politika dijeli
politiku Saveza, a to je open door policy'', izjavio je ministar
vanjskih poslova.
''S druge strane je totalno nepoznavanje procesa koji su se dogodili, spomenuvši Crnu goru koja još nije ušla u NATO savez. Ona je već 5 godina u NATO savezu. Doista je začuđujuće da predsjednik države ne zna osnovne podatke o međunarodnim procesima. Nažalost, to nam čini veliku štetu'', dodao je Grlić Radman.
Ministar vanjskih poslova komentirao je i dvije godine Milanovićeva mandata.
''Ne bi se služio vokabularom kojem smo izloženi, verbalnim nasiljem, nego bi se doista sačuvao kao pristojan čovjek. Rekao bi da je ono destruktivno, konfliktno, svađalačko. Što se tiče vanjske politike, tu nije ostvaren niti jedan kontakt. Tu je prazna stranica'', komentirao je ministar.
Smatra kako je upravo Milanović trebao biti u Muchenu danas i govoriti o onome što podučava hrvatska Vlada. Po pitanju unutarnje politike, Grlić Radman kaže da je Milanović pridonio zagađivanju javnog prostora i zbunjenosti hrvatskih građana.
''Svakom izjavom, svakim pokretom, ali zapravo možemo govoriti da su takve izjave, koje su ispod svake razine jednog predsjednika zapravo nečuvene u međunarodnoj zajednici'', rekao je Grlić Radman.
Između njega i predsjednika Republike padale su teške riječi. Na Milanovićev komentar da on baš ne zna hrvatski, upitao je što znači poznavanje svih jezika ako nemate mudrosti.
''Što znači ako vi znate stotinu jezika ako to dolazi iz plitke glave. Kvalificirati ili ponižavati nekog bez da išta o tome zna. Želi se nekom narušiti njegov kredibilitet, to je ispod svake razine. Ja uopće ne dižem tenzije, samo odgovaram na vaše pitanje. Bili smo čini mi se dva tjedna pošteđeni, nitko nije primijetio njegovo prisustvo i sad imamo naglo probuđenog predsjednika koji šalje u prostor nekakve poruke koje su proturječne'', rekao je Grlić Radman.
''Gospodin predsjednik bi trebao početi učiti abecedu, a čujem
tamo slaže neke knjige. Ja ne znam što on slaže, ali bi trebao
konačno razumjeti vanjsku politiku, diplomaciju i nacionalne
interese. Naravno, ministri me pitaju kakvog mi to
predsjednika imamo. Trebao bi nazivati predsjednike i
predsjednice i govoriti o hrvatskim interesima kada je u pitanju
BiH, a ne dijeliti lekcije'', smatra ministar.