Zbog strahovito naraslih cijena plina ulazimo u dosad najneizvjesniju sezonu grijanja. Nekoliko lokalnih opskrbljivača je propalo pa njihovi dosadašnji korisnici, ali i mnogi koji su kod tržišnih ospkrbljivača, žele prijeći Gradskoj plinari Zagreb koja obavlja javnu uslugu i ima reguliranu, dakle nižu cijenu prirodnog plina. Riječ je o oko 70.000 korisnika. Direktor Opskrbe u GPZ-u Jeronim Tomas za RTL Danas je odgovarao na pitanja o tome.
'Nemoguće je 'progutati' 70.000 kupaca u mjesec dana'
''Vlada je uredbom od 16. rujna osigurala dostatne količine plina za te dodatne kupce koji bi prešli kod nas. Te ćemo količine kupiti, konkretno INA, HEP i mi'', rekao je.
Mnogo je građana koji ne znaju što će biti s njhovim grijanjem na plin i hoće li ih GPZ- primiti kao korisnike. Iako je situacija složena, Tomas ih umiruje.
''Radi se o ogromnom broju ljudi, 70.000 koje moramo 'progutati' u nekakvih mjesec dana, to je nemoguće. A budući da je to tako, mi smo na vrijeme upozorili i Hravstku energetsku regulatornu agenciju i Vladu i sve i zato je donesena odluka od strane HERA-e prema kojoj je dogovoreno automatsko prebacivanje s postojećih opskrbljivača u GPZ'', kazao je.
'Bitno je da svi imaju plin s 1. listopadom'
Na pitanje što će biti s onima kojima ugovori još ne ističu, odgovorio je da će svi koji žele preći GPZ-u, odnosno na javnu uslugu opksrbe plinom, imati tu mogućnost.
''Javljaju se postojećim opskrbljivačima i automatski se prebacuju nama s tim da oni moraju javiti svoje zadnje stanje potrošnje'', pojasnio je.
Tomas kaže da u ovom slučau nije važno hoće li se GPZ-u isplatiti kupovina plina od HEP-a.
''Bitno je da svi imaju plin s 1. listopadom i da ga imaju po jeftinoj cijeni. Mi ne moramo zaraditi, bitno je da svi imaju plin', poručio je i odbacio mogućnost da itko od korisnika, ukoliko Grad Zagreb ne bude mogao plaćati kredit za Holding, ostane bez plina.
''Ne, nikako. Nema govora o tome. Neće banka dati kredit nekome tko ga ne može plaćati i nema tu mogućnost. Ne postoji ta mogućnost'', kazao je za RTL Danas.