Ekonomist sa zagrebačkog Pravnog fakulteta, Mladen Vedriš, gostujući na N1 govorio je o utjecaju korona-krize na poduzetnike, cijepljenju te Nacionalnoj razvojnoj strategiji.
Vedriš navodi da zdravlje nacije omoguće funkcioniranje ekonomije te dodaje kako javna uprava mora biti efikasnija. Profesor Vedriš smatra da dio administracije koji poduzetnicima pomaže mora brže raditi.
"Ne zaboravimo naknade poduzetnicima koje su u manjem opsegu, moraju biti s 30 dana pomaka isplaćene", veli Vedriš za N1.
O manjku cjepiva
Vedriš se osvrnuo i na manjak cjepiva pa rekao da će to sigurno utjecati na predsezonu.
"Velika očekivanja su bila od cijepljenja, a cjepiva nema. Dodajte i mutacije virusa, situacija se iz tjedna u tjedan mijenja. Biti u koži liječnika i epidemiologa nije jednostavno, a preneseno na ekonomski teren, to znači neizvjesnost. Živimo na dnevnoj i tjednoj osnovi”, govori Vedriš.
Nabava sirovina za proizvodnju cjepiva dobrim dijelom alocirana u Aziji. Duboka je to mreža interesa država, multinacionalnih kompanija i velikih igrača koji to financiraju. Hrvatska tu nije trendsetter", kaže.
Nacionalna razvojna strategija
Profesor objašnjava da je Nacionalna strategija papir potreban da Hrvatska pristupi korištenju sredstava iz europskih fondova.
"Slikovito rečeno, kao da ste napravili karoseriju auta – dobro izgleda, ali ne vozi, nema motor. Hrvatska mora napraviti operativne programe, prvenstveno se radi o zelenoj ekonomiji, digitalnom rastu… i te kategorije trebate ugraditi u postojeće", kazao je Mladen Vedriš za N1.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.