VATROGASCI POZVALI NA OPREZ /

Velik broj požara na otvorenom prostoru: U posljednja 24 sata zabilježeni požari u 14 županija

Image
Foto: Ilustracija: Profimedia

Zbog velikog broja požara na otvorenom prostoru, Hrvatska vatrogasna zajednica poziva na oprez

21.3.2022.
14:10
Ilustracija: Profimedia
VOYO logo

 Zbog većeg broja požara na otvorenom prostoru u priobalju i na kontinentu, iz Hrvatske vatrogasne zajednice u ponedjeljak su pozvali građane na dodatan oprez te da, ako primijete požar ili dim, odmah zovu vatrogasce na broj 193 ili Centar 112.

Požari otvorenog prostora su, prema podacima Državnog vatrogasnog operativnog središta, u posljednja 24 sata zabilježeni u 14 županija, najviše u Dalmaciji, a u gašenju je sudjelovalo više od 400 vatrogasaca sa 130 vozila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 1.000 hektara opožarene površine

Opožarena površina prelazi više od 1.000 hektara, pri čemu još nije poznata opožarena površina onih požara koji su i dalje aktivni, izvijestili su iz HVZ-a.

Dolaskom sunčanih i toplijih dana, građani lijepo vrijeme koriste za obavljanje radova na otvorenom pa tako i za spaljivanja trave i korova na poljoprivrednim i drugim površinama, koje uz nedostatak opreza često dovede do požara širih razmjera, upozorili su iz policije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno, dodali su, još uvijek za trajanja sezone grijanja, posebice za vjetrovita vremena češći su požari na građevinskom objektima i obiteljskim kućama.

Građena su upozorili da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, prvenstveno šumama i poljoprivrednim površinama, posebnu pozornost obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima koji bi mogli izazvati požare.

Image
NEPRISTUPAČNI TEREN /

Požar u Vinjanima Donjim: 'U jednom trenutku vatra se jako približila kućama u naseljima Tolići i Perići'

Image
NEPRISTUPAČNI TEREN /

Požar u Vinjanima Donjim: 'U jednom trenutku vatra se jako približila kućama u naseljima Tolići i Perići'

Stoga je, kažu, nužno upozoriti na odgovorno ponašanje, a istaknuli su i neke od zaštitnih mjera.

Važno je odmaknuti tvari koje se spaljuju od vodova električne energije, javnih cesta, željezničkih pruga, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata, na udaljenost izvan dosega vatre i dima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Igor Soban/PIXSELL

Također, treba načiniti pojas širine tri metra čist od suhe trave i drugih zapaljivih tvari oko mjesta predviđenog za spaljivanje te osigurati nazočnost dovoljnog broja osoba sposobnih za gašenje požara, ovisno o veličini površine koja se spaljuje i količini gorive tvari.  Uz mjesto spaljivanja treba osigurati sredstva za gašenje požara poput lopata, rovica, čeličnih metli, vode i dr., a spaljivanje provoditi isključivo za mirnog vremena, odnosno kada nema vjetra. 

Na kraju, istaknuli su, jako je bitno pregledati ostatke spaljivanja i u potpunosti ih ugasiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo