Gdje se još u Hrvatskoj može stati na minu?

Bivši diverzant Ante Pevalović tvrdi da je spreman i poginuti pred kamerama kako bi dokazao da se u Hrvatskoj razminiravaju i površine na kojima nema mina.

10.2.2011.
17:25
VOYO logo

Do 2019. godine Hrvatska bi trebala biti u potpunosti očišćena od zaostalih mina. Općenito govoreći, mine više nisu opasnost u blizini infrastrukturnih objekata, cesta, željezničkih pruga i turističkih destinacija.

Ipak 16 godina od završetka Domovinskog rata Hrvatska se još uvijek suočava s opasnošću od 887 kvadratnih kilometara minski sumnjivih površina u 12 županija i 104 grada i općina. Table minirano ponegdje se još uvijek pojavljuju uz cestu. U Hrvatskom centru za razminiranje kažu kako nisu imali dovoljno novca da sve obave odjednom, pa su sada ponovno nastavili radove. Ipak, obećaju da turisti u budućnosti više neće gledati upozoravajuće oznake uz cestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razminira li se u Hrvatskoj što treba i ne treba?

Razminiranje je skupo i dugotrajno, no u Hrvatskoj se u posljednje vrijeme pojavljuje još jedan mogući problem. Naime, Ante Pevalović tvrdi kako se događa da se razminiraju površine gdje uopće nema mina i da se tako troši novac, kojeg ionako nema dovoljno.

"Smatram da potez od Posedarja do Zelenog hrasta ima samo jedan mali dio koji je zagađen minama, međutim do Zelenoga hrasta sigurno nema niti jedne mine, niti će je ikada itko naći. Zvao sam sve televizijske kuće neka prođemo kroz ta famozna minska polja. Spreman sam poginuti pred kamerama. Reakcije prijatelja su: u pravu sam, ali neće nitko ispred kamere", priča Pevalović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskom centru za razminiranje kažu kako nema govora o nepravilnostima. Zdravko Modrušan kaže da ne vjeruje da se to događa jer nakon svakog razminiranja dolazi do geodetske izmjere koja ne podnosi preklapanja u svojim programima.

U Hrvatskoj popularno krasti oznake 'minirano'

U Hrvatskom centru za razminiranje kažu da se puno troši, između ostalog i na oznake minirano. Naime, već godinama se ne prestaju krasti oznake koje se navodno koriste za kokošinjce, zečnjake i ograde oko kuće. Ima i morbidnijih primjera, pa je tako u Ličko-senjskoj županiji netko uklonio tablu minirano kako ne bi "plašila" lovce, koji su iz inozemstva turistički došli u lovište. U HCR-u žele vjerovati da će krađe i ovako morbidne i opasne priče jednom prestati.

I Bill Gates za Hrvatsku bez mina

U razminiranje preostalih opasnih površina u Hrvatskoj mogao bi se, čini se, uključiti i jedan od najbogatijih ljudi svijeta, Bill Gates. Kako je Bill Gates kao turist već više puta uplovljavao u marinu u Skradinu, u javnosti se spominje njegov mogući angažman u razminiranju šibenskog zaleđa. Zdravko Modrušan iz HCR-a potvrdio je da postoji mogućnost da bi Bill Gates bio suglasan dati sredstva za razminiranje, no ipak je za sada riječ o neslužbenim informacijama.

No nije sve tako jednostavno. Iz Zadarske županije se primjerice povukla Kraljevina Norveška koja je vrlo aktivno bila uključena u poslove razminiranja. Oni ne smatraju da je Zadarska županija toliko ugrožena minama, pa su povukli su svoje ljude i ne sudjeluju u daljnjem razminiranju, piše Deutsche welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201012080021006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo