Svečanim mimohodom i polaganjem vijenaca na spomen obilježju masovne grobnice u Škabrnji je obilježena 32. obljetnica zločina koji su u Škabrnji 18. studenog 1991. godine počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi pod zapovjedništvom Ratka Mladića.
Iz naselja Ambar, na početku Ulice 18. studenoga 1991., krenula je kolona sjećanja - mimohod do Spomen-obilježja masovne grobnice, gdje su uz članove obitelji poginulih branitelja i civila vijence položila službena izaslanstva.
U Vladinu izaslanstvu su potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić te ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs.
"Osam godina sam ministar i svake godine sam ovdje jer sam i obiteljski vezan uz Škabrnju. Ovo se ne smije zaboraviti i još bitnije, treba to prenositi na mlađe generacije, da se ovo više nikada ne ponovi", poručio je ministar Butković.
Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić kazao je da „moramo stalno podsjećati što se ovdje dogodilo za sve one koji tada nisu bili živi, ali u miru, dostojanstvu i svi zajedno“.
Ako ikada trebamo biti u miru, to je danas upravo zbog svih koji su izgubili svoje najmilije, dodao je.
Izaslanik Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske je predstojnik Ureda predsjednika Republike Orsat Miljenić, a na komemoraciji i u koloni sjećanja je i izaslanstvo Hrvatskoga generalskog zbora (HGZ) predvođeno general-bojnikom i predsjednikom HGZ-a Marinkom Krešićem.
U Škabrnju je iz svih dijelova Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine stiglo nekoliko tisuća građana, brojna su izaslanstva Zadarske i susjednih dalmatinskih županija, predstavnici braniteljskih i civilnih udruga te saborski zastupnici i državni tajnici.
Tamo se danas moglo vidjeti i lice Angela Žilića, najmlađeg stradalnika masakra u Škabrnji koji je u vrijeme rata bio star godinu i pol dana. Granata je pala dok je njegova obitelj bježala u podrum prilikom čega je stradala njegova baka koja je nedugo zatim preminula u općoj bolnici u Zadru. Od posljedica gelera stradala je i njegova teta koja ga je tada nosila u naručju. Svojim tijelom ga je zaštitila i tako spasila. Bio je ranjen. Imao je prostrjelnu ranu ispod ruka, a geler je prošao samo nekoliko milimetara pored srca.
Tri je dana krvario u podrumu. Nitko nije znao za njega sve dok ga stric nije uzeo u naručje i krenuo u proboj preko polja.
Nakon mise za domovinu i sve poginule u Domovinskom ratu u župnoj Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, u 12 sati krenut će Mimohod - Korak po korak, do Spomen-obilježja na Mjesnom groblju sv. Luke, a u 12.30 sati bit će položeni vijenci i zapaljene svijeće za civile i hrvatske branitelje kod Središnjeg križa.
POGLEDAJTE VIDEO: U džepu nosi slike, a u srcu već 32 godine isto pitanje - gdje mu je brat? 'Zadnji put sam ga vidio u bolnici'