arti-201008050050006 Na obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja i 15. obljetnica vojno-redarstvene operacije na svečanosti u Kninu prisustvovali su predsjednik Republike Ivo Josipović, predsjednica Vlade Jadranka Kosor i predsjednik Sabora Luka Bebić.
Prilikom predstavljanja okupljeni su izviždali predsjednika Josipovića.
cate-201008050090004"Oluja je predstavljala najveću vojnu operaciju poduzetu na europskom tlu nakon II svjetskog rata. Svojim rezultatima s jedne strane omogućila je oslobađanje najvećeg dijela okupiranog hrvatskog teritorija, a s druge stvorila uvjete zaa završetak rata i u BiH. Otvoren put političkim pregovorima, postizanju Daytonskog sporazuma za BiH te Erdutskog sporazuma kojim je mirno integriran ostatak okupiranog hrvatskog teritorija", istaknuo je Josipović.
Rekao je da je Miloševićeva velikosrpska politika donijela zlo Hrvatskoj, regiji, Hrvatima, Srbima i svima koji žive na ovom području.
"Oluja - izvrsno pripremljena i izvedena operacija hrvatskih vojnih i policijskih snaga, bila je kruna višegodišnjeg nastojanja da pobjedimo agresora", kazao je Josipović, dodajući da treba odati priznanje svima onima koji su planirali i časno sudjelovali u toj operaciji pod vodstvom prvog hrvatskog predsjednika Tuđmana. Pri tomu je istaknuo kako ne smijemo zaboraviti branitelje koji su stradali za slobodu Hrvatske.
"Pobjeda je časna, u pobjedi treba biti velik. Pobjeda, naravno, ne daje pravo na osvetu", rekao je Josipović.
"Kažu, a kažem i ja neki su se usudili Hrvatsku i hrvatstvo tretirati kao privatno vlasništvo. Ovoj su zemlji nanijeli štetu kriminalom u pretvorbi i privatizaciji", ocijenio je Josipović. Pri tome je pozvao sve one koji provode Ustav i zakon da "zaživi" ustavna odredba o nezastarijevanju pretvorbenog kriminala i ratnog profiterstva, odnosno da se počinitelje kazni.
Premijerka Kosor u svom je govoru pozvala građane da poslave Dan pobjede i domovinske zahvalnosti gradeći i dalje Hrvatsku kao zemlju slobode i demokracije, mira, tolerancije, solidarnosti i prosperiteta za svakog hrvatskog građanina, bez obzira na njegovu vjeru ili političko opredjeljenje
Bebić je izjavio kako je u veličanstvenoj vojnoj operaciji munjevitom brzinom oslobođen drevni Zvonimirov grad, a hrvatskoj je matici vraćeno najjače uporište agresorske pobune iz kojeg je pokrenuta okupacija hrvatskog državnog teritorija praćena strašnim razaranjima nesmiljenim ubijanjima i protjerivanjima civilnog stanovništva. Istaknuo je ulogu prvog hrvatskog predsjednika Tuđmana. "Velika je njegova uloga i nikome nećemo dozvoliti da ju umanjuje," kazao je Bebić.
Prije podizanja hrvatske zastave u Kninu su se oglasila crkvena zvona, a nakon odsvirane "Lijepe naše" zastavu je na stijeg zajednički podigla skupina pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a .
arti-201008040363006Na kninskoj je tvrđavi bila je cjelokupna Vlada, potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks,zapovjednik HRM-a Ante Urlić, 32 pripanika postrojba koje su sudjelovale u Oluji te ratni zapovjedik 4 gardijske brigade Damir Krstičević koji se zadržao u kraćem razgovoru s predsjednikom Josipovićem i premijerkom Kosor. U Knin su stigli i predsjednici stanaka SDP-a Zoran Milanović i HSS-a Josip Fišičić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, brojni saborski zastupnici te vojni dužnosnici.
Nakon podizanja zastave prisutni su u galeriji kninske tvrđave razgledavali izložbu fotogarfija "Dani poslije" u okviru projekta HVIDRA-e Zagreb: "Povlašteni, privilegirani ili ponosni".
Istodobno s podizanjem državne zastave na kninskoj tvrđavi gradskim ulicama je organiziran svečani mimohod hrvatskih branitelja i hrvatskih ratnih vojnih invalida, te članova motorističkog kluba "Veterani".
Održano je i svečano postrojavanje postrojbi MORH-a, MUP-a i razvojačenih branitelja na gradskom stadionu u Kninu, gdje se održava središnja svečanost Dana pobjede.
Premijerka Kosor imala je problema pri usponu na kninsku tvrđavu. Penjanje strmim putem uz visoku temperaturu i sparinu nije joj išlo lako, pa su je pridržavali i pomagali joj članovi osiguranja.
Uspon nije bio lagan niti za predsjednika Sabora Luku Bebića i Vladimira Šeksa.
Vojno redarstvena operacija Oluja, počela je 4. kolovoza 1995. u pet sati ujutro. Za samo 84 sata hrvatske vojne i redarstvene snage oslobodile su nešto manje od 10500 četvornih kilometara, gotovo petinu države, što je utjecalo na završetak rata u BiH, te kasnije i mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Prethodni članci:
arti-201008050050006 arti-201008040363006 arti-201008040554006 arti-201008030576006 arti-201008030639006