'Tko kontrolira trgovačke lance i njihove bonove?'

Očekivanja Vlade da će se uvođenjem poreznih kasa uprihodovati preko milijardu kuna dodatnog poreza u Udruzi restoratera Hrvatske i Cehu frizera i kozmetičara smatraju nerealnom.

27.7.2012.
9:12
VOYO logo

"Činjenica je da se ministru Liniću čini kao se u ugostiteljstvu okreće strašan novac te da su u ovoj djelatnosti jako puno krade. Oni s kasama, navodno, žele uvesti reda i uprihodovati dodatni porez, međutim jako će se iznenaditi jer tog silnog novca u ugostiteljstvu nema. Sada su se okomili na ugostitelje jer misle da spremamo velik novac u čarape, a samo ove godine je u Hrvatskoj zatvoreno oko 700 lokala. S time da će nakon završetka sezone biti još i više onih koji će staviti ključ u bravu", komentirao je Vladin plan Miroslav Folnegović, predsjednik Udruge restoratera Hrvatske.

Folnegović je kazao kako su priče o tome kako ugostitelji prijavljuju 300 do 400 kuna prometa na dan točne, jer prometa nema i toliko se na dan u kvartovskim kafićima doista i zaradi, piše Novi list .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osobno bih bio najsretniji da dogovorimo generalni štrajk ugostitelja, a kase neka uvedu velikim trgovačkim lancima koji štampaju svoj vlastiti 'novac' u vidu bonova. Tko to kontrolira? Uvijek se najprije udari na najslabije. Moj je savjet ministrima da malo porazgovaraju s običnim ljudima i sami probaju voditi privatni posao u današnje vrijeme", dodao je Folnegović.

Troškovi uvođenja operativnog sustava previsoki

Ivica Zanetti, frizer iz Zagreba i predsjednik Ceha frizera i kozmetičara pri HOK-u, smatra kako puno veći problem od fiskalnih blagajni toj branši predstavlja nelojalna konkurencija, neregistrirani frizeri i kozmetičari. "Nije problem u nama koji radimo registirano i plaćamo brdo parafiskalnih nameta, već u onima koji državu najviše potkradaju radeći kod kuće, a s njima se iz nekog razloga država ne želi ozbiljnije pozabaviti", komentirao je Zanetti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Cehu trgovaca pak napominju kako će mnogim trgovcima biti teško snositi troškove uvođenja novog operativnog sustava u blagajne. "Ja, kao i većina trgovaca-obrtnika, radim u DOS operativnom sustavu, koji nam je sada besplatan, i na kojem su mi sve blagajne i knjigovodstvo. Novi softver DOS neće podržavati, pa ću se morati prebaciti na Linux sustav ili Windowse, što znači da ću morati angažirati programersku tvrtku koja će mi čitav operativni sustav prebaciti na drugu varijantu. Za mojih 18 blagajni, plus knjigovodstvo, to znači trošak od 30.000 do 40.000 kuna!", izračunala je jedna trgovkinja iz okolice Rijeke.

Ista trgovkinja napominje kako će u sve svoje trgovine morati uvesti i internet, a budući da je internetska veza u nekim selima loša, moglo bi dolaziti i do toga da se na neku potvrdu računa čeka i po 15 minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo