Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović govorio je o pitanju sigurnosti opskrbe energentima te na aktualnom prijepodnevu u Saboru iznio kako Hrvatska ima osigurane zalihe naftnim derivatima za 90 dana, a da je podzemno skladište plina Okoli puno.
"Učinili smo sve kako bi građani i gospodarstvo imali sigurnu zimu", poručio je ministar.
Osvrnuo se i na temu o kojoj smo prije nekoliko dana pisali na Danas.hr da Međimurje-plin ne dozvoljava neprofitnim ustanovama, kao što su škole i vrtići, da s njima raskinu ugovore te da prijeđu na HEP Plin koji jamči cijenu plina od 41 eura za MWh. Filipović je ovakvo ponašanje ocijenio "neprihvatljivim" jer od 11 opskrbljivača plinom, samo Međimurje-plin radi problem.
"Nevjerojatno mi je da netko može nekakav profit stavljati ispred dobrobiti svojih sugrađana, a to trenutno radi Međimurje plin. To je pitanje za lokalne čelnike koji su većinski vlasnici, kako dopuštaju toj firmi da naplaćuju takve račune", rekao je Filipović . Još jednom ih je pozvao da dobrovoljno raskinu ugovore s neprofitnim ustanovama.
Ministar Filipović govorio je o ovom problemu odgovarajući na pitanje zastupnika i gradonačelnika Bjelovara Daria Hrebaka koji je rekao da pojedini opskrbljivači (Međimurje-plin op.a) šalju školama i vrtićima obavijest da ih ne zanima odluka Vlade o garantiranoj cijeni plina".
Ministar Filipović podsjetio je da je Vlada INA-i naložila da se sav raspoloživi plin proda HEP-u po cijeni od 41 euro, koji bi potom išao institucijama. Nakon toga, rekao je, pojavilo se 120.000 ljudi koji u ostali bez opskrbljivača.
"U tom periodu opskrbljivač Međimurje-plin se pojavljuje u javnom prostoru, govore da nema plina, zazivaju reakciju Vlade. Pozivamo ih u ministarstvo, gdje potpisuju zapisnik u kojem stoji da imaju plina. A onda se preko HERA-e javljaju i kažu da plina ipak nemaju. Mi kažemo 'u redu, i vama stavljamo taj plin na raspolaganje'. Što se događa zadnjih par dana? Oni kažu da neće uzimati taj plin za studeni i prosinac, jer žele da im HEP osigura plin na virtualnoj točki trgovanja, a ne da im se da u njihovom distributivnom području", rekao je Filipović pojašnjavajući što se događa s Međimurje-plinom.
Rekao je i to da mu je "nejasno kako čelnici lokalne samouprave u čijem vlasništvu je Međimurje-plin, mogu dopustiti da se njihovoj djeci u vrtićima, prijateljima, rodbini u bolnicama to naplaćuje. "Ovo je pitanje za čelnike jedinica lokalne samouprave koji su većinski vlasnici te firme", rekao je Filipović.
Podsjetimo, na Danas.hr-u pisali smo o ovom problemu, da će škole u Bjelovaru plaćati račune za plin tvrtki Međimurje-plin po cijeni od od 150,54 eura do 254,99 eura po MWh. To su cijene koje smo dobili od Bjelovara. Iz tvrtke su odgovorili da će poštivati sklopljene ugovore što se može tumačiti da ih neće raskidati kako bi ustanove prešle na HEP Plin koji plin daje za 41 eura po MWh.