Općinski sud u Zadru je 13. siječnja oslobodio zamjenika glavnog ravnatelja policije Josipa Ćelića krivnje u sudskom procesu koji je započeo nakon što se u medijima pojavila snimka njegove jurnjave u naselju Briševo pored Zadra. Podsjetimo, Ćelića je snimio policijski presretač kako juri brzinom od 165,6 kilometara na sat, iako je ograničenje 50 kilometara na sat.
Snimka je u međuvremenu nestala, a šef zadarske prometne policije potrudio se zataškati slučaj. Zbog iznošenja informacija suspendiran je policajacDragan Števanja, a snimka se ipak pojavila, najprije u javnosti, a potom i na sudu.
Iako se Ćeliću stavljao na teret prekršaj kretanja brzinom većom od 50 kilometara na sat od ograničenja, za što je kazna od pet do 15 tisuća kuna ili 60 dana zatvora, sutkinja Magda Troskot je odlučila pustiti Ćelića, jer je on bio na - tajnom zadatku, o kojemu čak ni ravnatelj policije nije ništa znao.
Skrivao od policije da je na tajnom zadatku
Pojašnjenje Općinskog suda u Zadru je još i bizarnije od same presude. Iako je navedeno kako je Ćelić imao saznanja da će se "izvršiti kupoprodaja ilegalnog oružja odnosno oružja koja potiču iz kaznenih djela", pojašnjenje ne opravdava jurnjavu naseljem.
"U 09,00 sati po planu je bio u kabinetu ministra unutarnjih poslova na sastanku vezano za novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama jer je bio i voditelj skupine za izradu nacrta novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Tada nije imao u planu i po rasporedu ići u pravcu Zadra, ali je dobio operativnu informaciju vezano za teška kaznena djela gdje je u točno određeno vrijeme trebao biti na točno određenom mjestu na području zadarske županije. S obzirom da kao zamjenik glavnog ravnatelja ima pravo i duži službeno vozilo koje je vidljivo označeno sa svjetlosnom signalizacijom i prepoznatljivo kao policijsko vozilo, a s ciljem da ne kompromitira izvršenje službenog zadatka uzeo je privatno osobno vozilo koje mu je u tom trenutku služilo kao službeno vozilo.
U inkriminirano vrijeme ni u jednom trenutku ni tada ni medijski ni danas ne poriče da je upravo koristio navedeno vozilo koje je evidentirano u prekršajnom nalogu, ali u tom trenutku nije htio iznositi policijskim službenicima odnosno policijskoj patroli koja ga je zaustavila, podatke vezano za zadaće zbog kojih je došao", dio je pojašnjena presude Ćeliću.
Vozio 165 na sat, a vodio računa o sigurnosti
Još je gore, što je Ćelić pojasnio da nije obijesno vozio i da je vodio računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu. Navode i kako to potvrđuje sporna snimka.
"S obzirom na mjesto utvrđenja brzine želi reći da prilikom vožnje i prekoračenja brzine je u svakom trenutku vodio brigu o drugim sudionicima prometa na cesti što se može vidjeti iz same snimke te ni u jednom trenutku nije obijesno vozio. S obzirom da jako dobro poznaje cestu, s obzirom na mjesto utvrđene brzine gdje je neposredno nakon završetka kuća dodao brzinu i u tom trenutku je vodio brigu o sigurnosti sebe i drugih sudionika u prometu.
Ono što još može dodati kao policijski službenik sa 28 godina aktivnog staža u policiji i kao operativni zamjenik glavnog ravnatelja policije bio je svjestan da mu Zakon o sigurnosti prometa na cestama u čl. 150. dozvoljava kršenje prometnih propisa za službene potrebe na način da ne ugrožava druge sudionike u prometu. Ono što još može dodati vezano za samo vozilo i njega kao vozača kroz protekli niz godina, rukovodio je Mobilnom jedinicom prometne policije koju je i osnovao jer je svaki policijski službenik i on osobno, bio dužan proći niz osnovnih naprednih i specijalističkih tečajeva i obuka za brzu i dinamičnu vožnju te smatra da na ovaj način nije apsolutno nikoga ugrozio, ali je zbog točno određenog vremena bio dužan i morao doći na odredište", pojasnio je sud.
Nije koristio rotirku - nema veze
U pojašnjenju se navodi kako je Ćelić koristio "atipično policijsko vozilo", odnosno svoj Audi RS6, "koji je apsolutno prilagođen u svakom sigurnosnom smislu većim brzinama". Osim toga, Briševo je opisano kao "konkretno mjesto koje ima oznaku naseljenog mjesta, a radi se o 4-5 kuća na preglednom pravcu u dužini od preko 1000 metara".
U presudi se navodi i kako Ćelić nije koristio svjetlosne i zvučne signale, odnosno "rotirku" i sirenu, iako ih je po Zakonu o sigurnosti prometa na cestama kao vozač vozila s pravom prvenstva trebao koristiti. U tom slučaju se ograničenja iz Zakona o ograničenju brzine ne bi važila. Usprkos tome, Ćelić je oslobođen, a sudski troškovi će se namiriti iz državnog proračuna.