EUROPOM SE POČELA ŠIRITI PTIČJA GRIPA: /

Ministarstvo izdalo upute peradarima

Image
Foto: Ilustracija: Slavko Midžor/PIXSELL

Ministarstvo poljoprivrede izdalo je preporuke domaćim peradarima zbog sve većeg broja zabilježenih slučajeva ptičje gripe podtipa H5N8 u brojnim europskim zemljama, naročito u Mađarskoj

30.10.2020.
16:55
Ilustracija: Slavko Midžor/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je afrička svinjska kuga opustošila svinjogojske farme diljem svijeta, pa tako i u Europi, sada niti peradari nemaju mira. Naime, sve se češće bilježe slučajevi vrlo zarazne ptičje gripe podtipa H5N8. Iz Ministarstva poljoprivrede su Večernjem otkrili kako je od početka ove godine zaraza otkrivena kod uzgojne peradi u Bugarskoj, Poljskoj, Slovačkoj, Češkoj, Njemačkoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, Ukrajini i Nizozemskoj te u divljih ptica u Poljskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj.

"Bolest se može manifestirati na različite načine, ovisno o sposobnosti virusa da uzrokuju bolesti kao i pogođenoj vrsti. Virusi influence tipa A utvrđeni su u brojnih vrsta ptica i sisavaca, no prirodni domaćin su divlje ptice koje žive uz vodu. Zaraza domaće peradi virusom influence ptica uzrokuje dva glavna oblika te bolesti, koji se razlikuju po svojoj virulenciji. Niskopatogeni oblik načelno izaziva samo blage simptome, a visokopatogeni oblik visoku stopu uginuća kod većine vrsta peradi. U slučaju pojave bolesti usmrćuje se sva perad na zaraženoj farmi i uništavaju svi proizvodi koji potječu od zaražene peradi", napominju iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sprječavanje štete

To znači i veliku štetu uzgajivačima peradi, ponajprije kroz smanjivanje prihoda zbog zabrane trgovanja unutar Europske unije ili izvoza u druge zemlje. Zbog toga Ministarstvo savjetuje peradarima da drže svoje životinje u zatvorenim ili ograđenim nastambama te da spriječe kontakt s divljim pticama te da uvedu biosigurnosne mjere u svim uzgojima, bez obzira na veličinu jata.

"Posjednici koji drže perad dužni su redovito pratiti zdravstveno stanje peradi, pernate divljači i ptica u zatočeništvu, kao i prijaviti ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji pojave znakova bolesti i/ili uginuća kako bi se provelo uzorkovanje i time omogućilo rano otkrivanje infekcije ističu iz Ministarstva. Za posjednike peradi s 5000 i više jedinki propisane su minimalne biosigurnosne mjere koje su dužni redovito provoditi u skladu s Naredbom o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2020. godini (Narodne novine broj 7/20)", ističu u Ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velik raspon simptoma

Simptomi ptičje gripe uključuju potištenost, nakostriješenost perja, kašalj, šmrcanje, sinusitis, disanje na otvoreni kljun, točkasta krvarenja po sluznicama, potkožna krvarenja uočljiva na nogama, pad nesivosti i valivosti, lošu kvalitetu ljuske jajeta, živčane smetnje, grčeve, kretnje u krug, paralizu, otežano kretanje, krvarenja i cijanozu krijeste i podbradnjaka, ali i iznenadna uginuća bez simptoma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo