Boris Podobnik, profesor je ekonomije na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa te član ekonomskog savjeta udruge Glas poduzetnika (UGP), komentirao je danas za N1 vladin nacionalni plan oporavka rekavši da "papir trpi sve" i da nije toliko loš, ali da UGP-u najviše smeta provedba. "Najviše su stradali građani i privatni sektor, a ne javni sektor, kojima je najviše namijenjeno. UGP smatra da pomoć treba ići onima koji su najviše stradali”, dodao je.
Istaknuo je da se, čitajući dokument, vidi da se pod gospodarstvom uglavnom podrazumijeva javni sektor. Na javne natječaje mogu se javiti privatne tvrtke, ali kao problem kod javnih natječaja navodi korupciju, odnosno smatra da će poslove dobivati tvrtke povezane s vladajućima.
“Osnovi je problem što je Hrvatska korumpirana i nekonkurentna. Po korupciji smo na samom začelju EU-a… Lopovluka i korupcije ima strahovito puno, mi znamo samo za mali dio. U javnom sektoru ne koriste se isti principi kao u privatnom. U privatnom nema ‘strančarenja'. Da biste radili s državom morate imati jako dobre veze”, kaže Podobnik koji smatra da je logično da ćete manje davati javnom sektoru i kvazi-privatnicima ako želite biti konkurentni.
'Vlada nije u stanju ukinuti pečat'
Nevjerojatnim smatra to što se u dokumentu govori o digitalizaciji, ali ne i o smanjenju zaposlenih i radnih mjesta. “Ova Vlada u pet godina nije u stanju ukinuti pečat. Ako to nije u stanju, teško je za očekivati da će učiniti nešto čime bi privukli investitore. Zašto bi k nama dolazila automobilska industrija, ako može doći u Sloveniju?
Političari ne razumiju da nije dovoljno imati samo pozitivnu stopu rasta. Naša Vlada misli da je učinila nešto ako napravi malu promjenu. Nije bitno gledati samo sebe, trebamo vidjeti što investitorima nude Mađarska, Slovenija, Češka, baltičke zemlje – to je prava konkurencija”, rekao je Podboj te ističe da smo mi najbliži Grčkoj – mislili su da se ništa ne može učiniti pa su propali.