Egzotika podno Sljemena. Bodljikava dinja s najviše vitamina C, ali i prvi plodovi kave koji bi se trebale saditi na hrvatskom tlu.
S neobičnim biljkama radi uzgajivač iz Donje Bistre koji je održao i prvi festival indijanske banane ovog vikenda. Upravo tu antikancerogenu voćku preporuča i Svjetska zdravstvena organizacija.
Egzotični raj nalazi se 25 kilometara od Zagreba. Na plantaži u Donjoj Bistri stabla s indijanskim ili sirotinjskim bananama. I tako već osam godina. 40 sorti čistog zdravlja.
"Biljka koja dolazi iz Sjeverne Amerike, 10 000 puta jača od kemoterapije, nutritivno najjače voće na svijetu i nikad niste jeli ništa bolje. Ove godine je ovo stablo jedno od najrodnijih zato što je ovdje bio mraz i napravio je veliku štetu, a za razliku od drugih biljaka, indijanska banana bez obzira na mraz, uvijek ostane plodova", rekao je Ivan Šulog, uzgajivač egzotičnog voća i povrća.
Nešpricana, s drveta svježe ubrana. Nakon guljenja, odmah se može jesti.
"Na što vas podsjeća? Meni je to krema od banane, oduvijek, ali onda ljudi kažu da tu ima i manga i papaje i svačega, meni je baš posebna i ni na šta me ne veže", izjavio je Šulog.
Sve je počelo prije 20-ak godina i to s biljkom iz Južne Afrike. Kiwano je bodljikava dinja, voćka s najviše vitamina C. Poljoprivrednik sada uzgaja 50 vrsta egzotičnog voća i povrća.
"Imamo jeju dinje koje u Japanu, jedna košta 20 tisuća dolara, Imamo tri vrste slatkog krumpira, radimo fini puder u od rogača koji je jedinstven proizvod u svijetu zahvaljujući našoj buri, radimo različite vrste čilija, plave u krumpire", poručio je Šulog.
I ne misli stati. Krenuo je u proizvodnju 300 vrsta citrusa - od
limete, naranče, limuna.
Kaže nam i kako ide u izazovni poduhvat - uzgoj kave na hrvatskom
tlu.
Arapska kava koja je u istoj godini daje plodove i cvijeta i već iduće godine bismo mogli probati prvu hrvatsku kavu. Testna sadnja mogla bi biti u Dalmaciji.
No, ništa bez pomoći obitelji pa i onih mlađih članova poput 13-godišnje kćeri Jelene.
"Ovo je mini kosilica ustvari je jako zabavno, a i volim to raditi, nije da je sad nekako teško, zabavno je ustvari", rekla je Jelena Šulog.
Nakon gotovo desetljeća rada na ovom nasadu, održao je i prvi festival indijanske banane gdje se mogla okusiti sva egzotika, a pali su i poslovni dogovori. Već idućeg vikenda je, kaže, repriza. U to ime, još jedna degustacija za zasladiti kraj vikenda.