'Drskost je slaba riječ za ponašanje Hrvatske'

Više njemačkih medija piše o sankcijama koje Europska unija priprema protiv Hrvatske.

18.9.2013.
12:22
VOYO logo

Utjecajni lijevo-liberalni dnevnik Süddeutsche Zeitung u online izdanju svoj članak naslovljava "EU planira sankcije protiv Hrvatske" te pita: "Odriče li se Hrvatska novčane pomoći od 80 milijuna eura u korist bivšeg dužnosnika tajne službe?", pojašnjavajući da na taj novac Hrvatska ima pravo u sklopu priprema nadzora granica za pristupanje Šengenskom ugovoru, ali da Europska komisija planira zamrznuti taj novac "zbog kršenja prava EU u slučaju Perković", prenosi Deutsche Welle.

Dnevnik za gospodarska pitanja Handelsblatt navodi da je EU-ova povjerenica Reding u utorak izričito potvrdila planove uvođenja sankcija. Citira i predsjednika Europskog odbora njemačkoga Bundestaga Gunthera Krichbauma (CDU), koji kaže da je Zagreb to trebao shvatiti kao upozorenje te da "Hrvatska uskoro neće imati prijatelja u EU". Planirani pristup Šengenskom ugovoru mora sad biti odgođen, poručio je Krichbaum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frankfurter Allgemeine Zeitung na naslovnici donosi opširan članak o pripremi financijskih sankcija EU protiv Hrvatske, a uz već spomenuto zamrzavanje novčane pomoći za nadzor granice, FAZ navodi da EU razmišlja i o "pojačanom nadzoru Hrvatske te zamrzavanju isplata za školovanje sudaca".

'Tome se treba suprotstaviti'

Frankfurter Allgemeine Zeitung donosi i komentar u kojem pozdravlja čvrsto držanje povjerenice Reding:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne može se prihvatiti da jedna nova članica nekoliko dana prije primanja u EU po 'ho-ruk' postupku zakonom ograničava obvezu koju je prihvatila u pristupnim pregovorima; drskost je slaba riječ za takvo ponašanje. Tomu se suprotstaviti, to je pitanje principa, ali ne samo to: ovdje se osim toga konkretno radi o tomu da bi u Zagrebu trebale biti zaštićene osobe koje su umiješane u zločine komunističkoga režima – kako bi mogle sačuvati svoj veliki utjecaj.

Pritom bi smisao pravne države i demokracije bio slomiti njihovu moć. Ostaje pitanje zašto Bruxelles tek sad pokazuje potrebnu jasnoću, jer poteškoće su se nazirale već prije primanja Hrvatske. A iskustvo s Rumunjskom i Bugarskom nas uči da se te snage iz sjene prije pristupa Europskoj uniji drže u sjeni kako ne bi ugrozile taj cilj (i pristup novcu iz EU), ali da onda postanu jako aktivne čim ta zemlja postane članica u klubu", podsjeća komentator Frankfurter Allgemeine Zeitunga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo