Dronovi Hrvatske vojske pomažu u utvrđivanju štete jakog potresa koji je 22. ožujka pogodio Zagreb i nanio veliku materijalnu štetu, a pomoću snimljenog materijala napravljen je detaljan prikaz stanja objekata u gradu.
I gotovo dva tjedna nakon jakog potresa u Zagrebu se utvrđuje šteta, a grad je iz zraka danima dronovima snimala Hrvatska vojska. Sate videomaterijala usporedili su sa satelitskim snimkama prije potresa i sve složili u najdetaljniji prikaz Zagreba iz zraka nakon potresa, objavila je Hrvatska televizija.
"Preklapanjem sloja oštećenih zgrada i adresnog modela možemo vrlo lako dobiti prostorni pregled, znači prostorni katalog svih oštećenja u Gradu Zagrebu", rekao je za HTV natporučnik Filip Poljak s Odsjeka GEOINT, Obavještajna pukovnija.
To znači da je na ovoj karti moguća šetnja po krovovima u gradu, označenim ulicama i kućnim brojevima, ona ne može poslužiti za procjenu štete, ali će mnogim službama dobro doći kao pomagalo. Mogu klasificirati oštećenja kao opasnija i manje opasna te prema tome reagirati.
- Bandić hodočastio po srušenim crkvama: 'Čeka nas maraton, rješenja iz rukava su iluzije'
- Koliko će nas koronavirus koštati nitko ne može procijeniti, Plenković: 'Sve ovisi o trajanju krize'
- Šokantne snimke Hrvatske vojske: Pogledajte koliki su razmjeri štete od potresa u Zagrebu!
"Sam prikaz na kraju izgleda dosta intuitivno, to je nekakav prikaz kao u google kartama, znači imate satelitske snimke od prije i poslije i imate adresni model, vidite ulice, kućne brojeve, orise zgrada i nova oštećenja", kaže Poljak.
Da bi ovaj prikaz nastao, dronovi su letjeli satima, snimili su više od 200 GB materijala.
"Izviđanje iz zraka zasigurno je jedna od disciplina koje HV ustupa na korist zajednici i građanima. Sustavi koje mi imamo su moderni sustavi, dobri i novi sustavi. Mogu čak reći da je to u ovom trenutku, kada su u pitanju multirotori i dronovi tzv., čak i vrh tehnologije", rekao je bojnik Mario Maslov, zapovjednik Vojno-obavještajne satnije Gardijske oklopno-mehanizirane brigade.
Ističe da je tehnologija i sposobnost HV-a pomogla u otkrivanju mnogih opasnosti koje prijete s krovova, a nisu vidljive sa zemlje.