Dodatno sniženje tijekom predstojeće sezone grijanja najavio je direktor Energa Sanjin Kirigin, piše Novi list.
Tako bi nova cijena trabala biti 17.40 kuna po kilovatsatu, što je rezultat reorganizacije poslovanja gradskog toplinara, a prvenstveno ulaganja u obnovu toplovoda na distribucijskom području Energa.
Tako je prošle godine postavljen novi toplovodni sustav na području Vojaka, a sada slijedi zamjena još dva i pol kilometra toplovoda, u vrijednosti od milijun i pol eura, u raznim dijelovima grada, počevši sa Srdočima, gdje radovi počinju već ovaj tjedan.
Ponuđena zamjena podstanica
Kirigin je najavio kako će, na područjima gdje će toplovodi biti zamijenjeni novima, korisnicima će biti ponuđena i zamjena postojećih toplinskih podstanica, što će rezultirati dodatnim uštedama u potrošnji toplinske energije.
"Nove podstanice s izmjenjivačima toplinske energije nudimo pod komercijalnim uvjetima. Radi se o ugovoru o najmu na dvanaest godina koji uključuje održavanje, osiguranje i tako dalje", objašnjava direktor Energa.
"Prema proračunima ovlaštenih projektanata, sama instalacija novih, suvremenih podstanica donosi uštedu u potrošenoj toplinskoj energiji od deset posto. Naša procjena bila je konzervativnija, procijenili smo da će ušteda biti oko sedam posto, zbog novih, učinkovitijih izmjenjivača te automatskog, daljinskog upravljanja i nadzora rada podstanica. Uglavnom, da postotke pretvorimo u kune, najam podstanice znači dodatni trošak od 12 kuna po stanu, ali istodobno se uštede kreću između 20 i 30 kuna po stanu, tako da je računica jasna."
Kirigin je pojasnio kako će uštede biti posebno izražene u zgradama čiji su susuvlasnici uložili u nove termoizolacijske fasade.
Ugradnja novih podstanica donosi i uštedu u fiksnom dijelu računa, odnosno instaliranoj snazi, što znači i niže iznose za fiksni dio računa za grijanje.
24-satni režim grijanja
Nižu potrošnju toplinske energije mogu očekivati korisnici Energovih toplana na području Vojaka i Vežice, budući da će te dvije toplane od ove godine raditi u 24-satnom režimu grijanja. Grijanje na tom području neće se gasiti u večernjim satima, a paliti rano ujutro, već će raditi neprestano.
Prema dosadašnjim, probnim ispitivanjima 24-satnog režima grijanja na području tih toplana, potrošnja eneregenta bila je niža za oko pet posto u odnosu na dosadašnji način rada.
To konkretno znači da je u veljači prošle godine potrošnja bila niža za 4,4 posto na Vežici, ali u nekim toplanama potrošnja je u neprekidnom načinu rada bila niža i za sedam posto u pojedinim mjesecima. Točan postotak uštede bit će, ističu u Energu, poznat tek po završetku predstojeće sezone grijanja, no očekuje se ušteda između pet i šest posto. Pokažu li se rezultati pozitivnima, u idućim godinama će i ostale toplane raditi u 24-satnom režimu zimi.
U vezi cijene potrošene toplinske energije, u Energu ne očekuju izmjene, s obzirom na to da se ne očekuju ni veće fluktuacije u cijeni prirodnog plina kao glavnog energenta u njihovim toplanama.
Kada su u pitanju obračun i raspodjela troškova među suvlasnicima, sve više zgrada prelazi na takozvani slovenski model, u kojemu se izračunava i količina toplinske energije koja se predaje putem vertikala sustava centralnog grijanja, uz obaveznu minimalnu i maksimalnu potrošnju. Uz izmjene Pravilnika o obračunu i raspodjeli koje su distributerima omogućile intervencije prilikom pojave tehnički nelogičnih računa, Kirigin ističe kako je broj takvih računa još u prošloj sezoni sveden na minimum.
Bolji propisi
Cijena centralnog grijanja u Rijeci u zadnjih je dvije godine s 0,50 na 0,35 kuna po kilovatsatu smanjena prvenstveno zbog povoljnije cijene energenata, ali dijelom i zbog restrukturiranja te ulaganja u sustav iz samog Energa, dok je pojava tehnički nelogičnih računa dobrim dijelom eliminirana izmjenama zakonskih propisa, odnosno podzakonskih akata koji se odnose na centralno grijanje.
No pitanje je zbog čega u Energu i ostalim distributerima nisu reagirali daleko ranije, pa primjerice još prije tri godine izradili modele mogućih računa na primjerima različitih omjera raspodjele troškova u odnosu površine stana i udjela u potrošnji izmjerene na razdjelnicima, te korisnike obavijestili o mogućim posljedicama krivo postavljenih omjera, koji su rezultirali računima za grijanje višim i od šest tisuća kuna.
Isto se tako i moglo, kao i trebalo, ranije ulagati u toplovode, omogućiti smanjenje instalirane snage za zgrade koje su izradile nove fasade, na temelju izračuna ovlaštenih inženjera, ulagati u podstanice i da ne nabrajamo. Iz sadašnjih koraka Energa vidljivo je kako je sve to itekako moguće i rezultira nižom potrošnjom, kao i pravednijom raspodjelom, pa je naprosto šteta da dobar dio nije odrađen i znatno prije, uz napomenu da ni propisi do prije dvije godine nisu išli na ruku ni distributerima, ni potrošačima.