Izrazito loš položaj "Jadrolinijinih“ pomoraca i radnika na kopnu, te kršenje temeljnih odredbi Zakona o radu i Konvencije o radu pomoraca rezultiralo je mirnim prosvjedom, kojem su se, u organizaciji Nezavisnog sindikata pomoraca hrvatskih putničkih brodova jučer na Gatu sv. Duje u velikom broju odazvali zaposlenici ove državne brodarske tvrtke, piše Slobodna Dalmacija.
Zaposlenici najveće hrvatske brodarske tvrtke su u očaju, što zbog dodatno smanjenih primanja i loših radnih uvjeta, a što zbog toga što se u Jadroliniji plaće nisu povećavale gotovo deset godine. Za stanje je kriva Uprava koja već godinama stagnira, tvrdi Nedjeljko Bulić iz Nezavisnog sindikata.
"Uprava koja je na vlasti četiri godine, apsolutno po tom pitanju nije ništa učinila. Posljednje dvije godine ignoriraju nas i ne odgovaraju na naše pozive i upite. Nedavno je došlo do našeg sastanka, na kojem su nam obećali povećanje plaća, uz uvjete da dobijemo sve linije, da ostane ista Uprava, te da u kolektivnom ugovoru nećemo tražiti veća prava nego koja su trenutno. Naravno da se to nama nije svidjelo, jer želimo ukazati na probleme u Jadroliniji.", kazao je Bulić, istaknuvši tvrdnju kako Uprava nije naklonjena radnicima te kako s radničkim vijećima ne postoji nikakva komunikacija jer Alen Klanac, predsjednik "Jadrolinije“ ne uvažava ni Sindikate ni radnička vijeća.
Pomoć su tražili na svim stranama, podnosili kaznene i prekršajne prijave, a Bulić kaže kako se pregovori za ugovor rastežu već skoro sedam godina, a naznaka o promjenama nema. Ističe kako radnici uopće nemaju kolektivni ugovor, a neshvatljivo im je što je uvedeno i višekratno radno vrijeme, što se apsolutno krši s odredbama Konvencije o radu pomoraca, te Zakona o radu. Kaže kako ljudi na nekim brodovima rade i po 19 sati, što je nedopustivo, jer se preko 14 sati po Zakonu o radu ne smije raditi. To se odnosi i na pomorce koji se žale na privatan smještaj, koji nije baš u zavidnom stanju. Također, žalosna je činjenica da najniža plaća Jadrolinijinih zaposlenika, primjerice brodskih konobara iznosi 2.350 kuna.
Ukoliko ne dođe do smjene i u slučaju da nadležni organi ne
provedu određene izmjene, djelatnici Sindikata spremni su za
štrajk.
"Do štrajka će doći ukoliko se ne povećaju plaće, ako se ne
potpiše novi kolektivni ugovor, ne ukine protokol o plaćama i
ostali segmenti koji nas čine nezadovoljnima", kaže Bulić.
Nezadovoljni postojećim stanjem su i brojni radnici, koji su se
odazvali jučerašnjem prosvjedu. Najviše ih muči uskraćenost
materijalnih prava radnika.
"Stvari se hitno moraju mijenjati. Uvjeti u kojima radimo zbilja
su užasavajući-od novčanih do radnih. Predviđeno je da radimo
15-15, odnosno 15 dana na brodu, a ostalih 15 smo kući. Ja radim
30-30", požalio se prvi časnik palube na jednom od
Jadrolinijinih brodova, a čija plaća varira između 6.500 i
7.000 kuna. Nezadovoljstvo je izrazio i njegov kolega pomorac
koji obavlja razne dužnosti za 4.000 kuna mjesečno.
"Uvjeti u kabini u kojoj spavamo kolega i ja nisu ljudski. Nas
dvojica jedva stanemo u malu kabinu, a zahod dijelimo s još dvoje
kolega. Tijekom radnog dana, dok ne dođemo u kabinu, moramo ići u
putnički zahod. Na tristotinjak putnika predviđena su samo dva
zahoda", rekao je zaposlenik za Slobodnu Dalmaciju.