Nakon što je prije nekoliko dana Hrvatski zavod za javno zdravstvo omogućio povratak sve djece u škole od ponedjeljka, procjenjujući da je odlazak na nastavu epidemiološki siguran, ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak je na konferenciji za medije u 15:30 iznijela podatke o broju učenika koji su se vratili u školu.
"Posebno me veseli da smo nakon dužeg vremena, 10 tjedana nakon što nije bilo prave nastave, uspjeli već prvi dan nakon što smo pozvali učenike i roditelje da se odazovu, osigurati da djeca budu vesela i dođu u školu, nego i da ta popunjenost stvarno bude iznad naših očekivanja. Do tri sata prikupljali smo podatke - 80 posto učenika je došlo u školu, znači oko 125.000 učenika razredne nastave", obznanila je ministrica Divjak i pojasnila kako se radi o podacima za nešto više od 700 škola.
Ministrica se zahvalila roditeljima na povjerenju te istaknula kako su oni očito upoznati s odlukama i mjerama te da su svoje odluke donijeli temeljem onoga što je propisala struka.
Još je ranije danas, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, Ivica Lovrić poručio je kako je na razrednoj nastavi u školama danas sudjelovala polovica učenika. “U 111 osnovnih škola u Zagrebu, 50,58 posto učenika od 1. do 4. razreda prisustvuje nastavi”, kazao je Lovrić.
Iako se mnogi roditelji, ali i oporba bune oko povratka djece u školu, naročito u Zagrebu, gdje su brojni objekti stradali u potresu, HZJZ, političari, ali i struka apeliraju da je "djeci mjesto u školi". No, odluka o slanju djece u školu zapravo je prepuštena subjektivnoj procjeni roditelja, kojima pak nije jasno pod kojim bi uvjetima i na koji način trebali, nakon gotovo dvomjesečne nastave na daljinu, pustiti djecu u škole. Na internetskim stranicama ministarstva također stoji kako dolazak djece u školu nije obavezan, pa je dvojba zapravo treba li uopće pustiti djecu u školu ili ne.