ĐIKIĆ PREDSTAVIO RAČUNICU: /

'Ovo govori da smo na granici eksponencijanog rasta. Stožer je napravio jednu veliku grešku'

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

'Zbog takvih brojki Hrvatska je na granici eksponencijalnog rasta zaraze koronavirusom te da se građani trebaju zabrinuti'

21.8.2020.
13:04
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Domaći znanstvenik Ivan Đikić s adresom u Frankfurtu danas je na N1 komentirao porast broja zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj. Znanstvenik kaže da bismo svi trebali biti zabrinuti.

"To su ozbiljni brojevi i ne govori se o jednom danu, nego o 14 dana gdje u kontinuitetu imamo više od 40 zaraženih na 100.000 stanovnika i to je bila granica opasnosti koju su postavile druge zemlje i stavile nas na crnu listu. Taj kontinuitet nam govori da smo u ozbiljnoj fazi i ta faza ne pada, virus se širi i to je vrlo opasna situacija. Zbog takvih brojki Hrvatska je na granici eksponencijalnog rasta zaraze koronavirusom te da se građani trebaju zabrinuti", istaknuo je Đikić za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ĐIKIĆ OTKRIO VIŠE O VELIKOJ STUDIJI KOJA BI NAM MOGLA DONIJETI CJEPIVO: /

'Imaju impresivne tomografske slike cijelih SARSCoV-2 viriona'

Image
ĐIKIĆ OTKRIO VIŠE O VELIKOJ STUDIJI KOJA BI NAM MOGLA DONIJETI CJEPIVO: /

'Imaju impresivne tomografske slike cijelih SARSCoV-2 viriona'

'Nismo se dobro pripremili, Stožer je napravio veliku grešku'

Đikić navodi da se Hrvatska za pandemiju nije dobro pripremila kao zemlja i da je trebalo biti više mjesta za testiranje kao i da je trebalo aktivirati turiste da se testiraju. Iznio je i ono što on smatra najvećom greškog Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najgora greška koju smo napravili je nerazumljivo dopuštanje da noćni klubovi rade i budu izvor zaraze. To smo trebali ukloniti, ne samo parcijalno, zbog pritiska izvana, nego i zbog naših građana, koji žive ovdje, kao i turista. I samom Nacionalnom stožeru treba više samokritike. Trebamo uvesti bolji model ponašanja, pogotovo od Stožera, da prihvate grešku i kaže da će to promijeniti", kazao je Đikić.

'Nitko u Hrvatskoj nije zaštićen'

"Nitko u Hrvatskoj nije zaštićen. Virusa ima puno, puno više. Procjene su da ga ima 20 do 40 puta više", kazao nam je znanstvenik. "To je ogroman broj, na granici da dođe do eksponencijalnog rasta, na tome se trebamo svi zabrinuti. Ako bude stalno 30 puta veći, to je oko 45 tisuća ljudi koji momentalno nosi virus i da je zarazan i to je rizik da dođe do nekontroliranog širenja zaraze.

Ako želimo znati koliko nam se virusa širi po Hrvatskoj, moramo više testirati. Dva mjeseca nedovoljnog testiranja i nepravilnog ponašanja dovelo nas je u ovu situaciju. Velika je opasnost za građane u devetom mjesecu kad se vrate u škole i na posao", rekao je znanstvenik Đikić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Stožer gubi kredibilitet'

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je da su Dalmatinci opušteniji i da je to razlog zašto se u tom dijelu države povećao broj zaraženih. Đikić ističe da se tako ne može komunicirati te ocijenio da je ti trenutak u kojem Stožer gubi kredbilitet jer okrivljuje druge ljude, a nisu dali jasne upute.

Image
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

17.04.2020., Krapina - Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak dao je izjavu medijima nakon radnog sastanka s Krapinko-zagorskim zupanom Zeljkom Kolarom.

"S virusom se ipak može živjeti, a Njemačka i Austrija nam moraju biti uzor. Ako obrazujemo građane, mi s virusom možemo živjeti dobro i možemo imati i uspješno gospodarstvo. Nepotrebno je da nam noćni klubovi diktiraju zdravlje i sigurnost naših građana, dok ne dođe cjepivo i ne budemo imali potpunu slobodu", komentirao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Hrvatska zbog pritiska izvana počinje više testirati'

Ivan Đikić je kazao da Hrvatska ima izvrsne epidemiologe, no da se protiv virusa ne može boriti samo preko njih nego i drugim načinima. Smatra da bi trebalo uvesti više centara za testiranje.

"Umjesto da pokrećemo rasprave s Austrijom i Slovenijom, trebamo se okrenuti sebi. Svjesno smo ušli u turistički izazov i to je dobro, ali trebali smo kvalitetan turizam, a ne kvantitativni. Mi zbog pritiska izvana počinjemo više testirati, a moramo uvesti i nove tehnologije, kojih ima. Austrija i Njemačka nam trebaju biti primjeri", naveo je Đikić za N1.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo