Hrvatska državljanka spašena je u ponedjeljak rano ujutro te prebačena u bolnicu nakon jučerašnje nezgode u kojoj je ostala izolirana na iznimno opasnoj, 400 metara visokoj, litici planine Velež nedaleko Mostara.
„Pripadnici Gorske službe spašavanja uspjeli su ženu oko 1.20 sati spustiti u podnožje litice, a akcija spašavanja je okončana u 4.30 sati“, rekli su za Hinu pripadnici Gorske službe spašavanja u Mostaru.
Prema njihovim riječima, ozlijeđenu ženu helikopter Europskih mirovnih snaga (EUFOR) transportirao je u Bolnicu 'Dr. Safet Mujić' u Mostaru, gdje je hospitalizirana.
Prema istome izvoru, ona je bila u skupini od 12 planinara koji su se kretali iznimno opasnom trasom planine Velež, no nisu posve jasne okolnosti kako je zapela na 400 metara visokoj litici.
Radi se o 62-godišnjoj planinarki koja se nalazi na odjelu kirurgije u mostarskoj bolnici i izvan je životne opasnosti.
"Ima ozljede prsnog koša, bez gubitka krvi", potvrđeno je Dnevnom Avazu.
'Nekako je pala'
Njezino spašavanje trajalo je od jučer od popodnevnih sati.
"Žena je bila s grupom planinara i nekako je pala. Akcija spašavanja trajala je 12 sati. Na prvi poziv odmah su izašle najbliže stanice i helikopter koji joj nije mogao prići na početku. Nekako smo uspjeli doći do nje oko 1.20 sati o prebačena je u bolnicu Mostar", rekli su iz GGS-a BiH za 24sata i dodali:
"Žena ima nekoliko hematoma i ozljede prsnog koša. Na kraju je sve dobro završilo. U spašavanju je sudjelovalo 11 stanica i 60 ljudi, FGSS je izašao s tri stanice i još je bilo službenica civilne zaštite, ukupno je stotinjak ljudi sudjelovalo u akciji."
"Budući da je nismo mogli spasiti helikopterima jer se oni nisu mogli približiti točnoj lokaciji na stijeni, morali smo je spašavati pješice", rekao je Nedim Kevelj iz GSS-a Mostar za 24sata.
Žena je, zahvaljujući posebnoj korpi za spašavanje, sigurno spuštena s litice.
Iz Oružanih snaga BiH nije bilo reakcije
GSS Mostar uputio je zahtjev Oružanim snagama BiH za angažmanom njihova helikoptera na koji nitko nije reagirao, a potom se u akciju spašavanja uključio helikopter Republike Srpske, međutim, zbog specifičnog terena i stijene, taj helikopter je nije mogao spasiti.
"Zato je na koncu intervenirao helikopter EUFOR-a koji inače jedini u BiH radi noćne letove. Akcija je trajala nekoliko sati i pravili smo klasična sidrišta za stijene kao i inače kada spašavamo ljude s ovakvih visina. Žena je 'visjela' na nekih 200 metara nadmorske visine", objašnjava Kevelj.
Bruno Grgić iz HPD-a Prenj, pak, naglašava kako je problem ferate na Veležu što se do ozlijeđenog i unesrećenog može doći tek kroz tri sata što ponekad znači previše izgubljenog vremena kako bi se nekome spasio život.
"Teren je takav da nam treba jako dugo vremena da 'uspostavimo' vezu s kopnom kako bismo nekog spasili", rekao je Grgić za 24sata.