Beograd -- Premijer Dačić izjavio da niko nije reagovao kada su nedavno upućene pretnje njegovoj deci, za razliku od njega, koji je to uvek činio kad se nekom drugom desi, piše Tanjug, prenosi B92.
Dačić je u parlamentu, gde članovi vlade odgovaraju na poslanička pitanja, to rekao poslaniku sa liste SNS Zahariju Trnavčeviću, koga je interesovalo zbog čega se prilikom privođenja osumnjičenih za privredni kriminal vređa njihovo ljudsko dostojanstvo.
"Zašto se prilikom privođenja osumnjičenih za privredni kriminal vređa njihovo ljudsko dostojanstvo? Vlasnik Industrije mesa "Matijević" Petar Matijević priveden je sa lisicama na rukama, povijene glave kao da je veliki zlikovac”, rekao je Trnavčević, koji je ukazao i na problem medijskog linča.
Dačić je odgovorio da može da podrži takav pristup ako je sveobuhvatan, ali i upozorio da se treba sistemski boriti protiv takve prakse.
“Govorim generalno, ne o tom konkretnom slučaju. Neki su se žalili više puta da postoji medijski linč, ali dok su drugi bili izloženi takvom linču niko nije imao takvu reakciju. Ja sam reagovao kada je nekom nešto sprečeno i politički reagovao i ukazivao da niko ne sme nikome ništa da spreči. Međutim, niko nije reagovao što se, na primer, mojoj deci preti. Šta sad, vi imate porodice, ja nemam, budite korektni prema svima”, rekao je premijer.
Prema njegovim rečima, treba se boriti protiv nasilja, a biti nekulturan i nasilan nije stvar demokratskih principa, već stvar policije.
Dačić je dodao da je više puta policiji govorio da treba, kada je reč o snimcima, da vodi računa na koji način se to može zloupotrebiti, ali da nije siguran na koji način se to radi, odnosno snima i da nije siguran ni da je policija te snimke pustila u javnost, iako se i to događa.
“Moramo stvoriti sistem koji će biti jednako pravedan”, ukazao je Dačić.
On je dodao i da se, kada je reč o hapšenjima, mora voditi računa o dostojanstvu, jer niko nije kriv dok se ne dokaže, iako je, nažalost, u praksi bilo drugačijih slučajeva i skoro uvek se dešava obrnuto.
On je precizirao i da nije policija snimala privođenje Matijevića, kao i da o tome treba da se razgovara sa medijima, a ako je policija prekršila zakon, onda se zna kako se postupa.
“Da li je neko vezan ili ne tokom privođena stvar je policijskih službenika koji to rade, a pitanje je i objavljivanja punih imena i prezimena. Najveći kriminaci i siledžije objavljaju se pod pseudonimom, a neki drugi pod punim imenom, to je stvar kojom treba da se bavi RRA”, smatra Dačić.
Radna grupa za "Pticu slomljenih krila"
Policija radi na rasvetljavanju krađe spomenika “"Ptica slomljenih krila"” u Subotici, ali za sada nema indicija da taj događaj ima neku međunacionalnu ili političku pozadinu, rekao je Dačić.
Dačić je rekao da osuduje krađu tog spomenika i naveo da je formirana posebna radna grupa za rasvetljavanje tog krivičnog dela.
Prethodno je šef poslanika SVM Balint Pastor upitao zašto vlada nije reagovala na krađu tog spomenika.
On je objasnio da je reč o spomeniku koji je postavljen 1994. godine u znak sećanja na 852 civila mađarske, jevrejske i nemačke nacionalnosti koji su streljani 1944. godine i dodao da SVM na taj događa ne gleda samo kao na krađu, već da se radi o “poruci upućenoj mađarskoj nacionalnoj zajednici koja može da naruši odnose mađarskog i srpskog naroda”.
Dačić je rekao da je taj spomenik postavljen 1994. godine, kada su tenzije bile veće, i da ne veruje da danas, deceniju kasnije, razlog za krađu spomenika mogu biti verski, nacionalni ili politički razlozi.
“Bili bismo zadovoljni ako bi se otkrili počinioci i MUP radi na tome”, rekao je Dačić i naveo da se broj krivičnih dela koja su zasnovana na nacionalnoj osnovi u Vojvodini smanjuje svake godine i da tome doprinosi atmosfera tolerancije i razgovora ne samo sa susednim državama već i u Srbiji, pa između ostalog i sa SVM.
Spomenik “Ptica slomljenih krila” nestao je sa postolja 19. oktobra, a reč je o spomeniku teškom 300 kilograma, koji je rad vajara Ferenca Kalmana.
Pastor je pitao i kada će vlada van pravne snage da stavi odluke iz 1946. godine kojima se Mađari i Nemci kolektivno proglašavaju ratnim zločincima imajući u vidu da je usvojena deklaracija u Skupštini Srbije o osudi tih akata.
Dačić je odgovorio da se nada da će se to ubrzo naći na sednici vlade, a da Ministarstvo pravde te odluke treba da pripremi i utvrdi kako bi se to pitanje pravno moglo rešiti, jer je, kako je rekao, jedno pitanje politička odluka i donošenje deklaracije, a drugo kako to pravno urediti.