Premijer Ivica Dačić kaže da države Zapadnog Balkana konačno treba da definišu zajedničke interese, kako bi na njima, a ne na ljubavi, počivala buduća saradnja.
Premijer Srbije je to rekao na regionanom Samitu 100 biznis lidera Jugoistočne Evrope koje se održava u Bečićima, prenosi B92.
- Moramo da tražimo zajedničke interese. Ne verujem u ljubav između bivših jugoslovenskih naroda i narodnosti, jer da je ona iskreno postojala ne bismo ni ratovali. Verujem samo u zajednički interes. Ako budemo sposobni da ga nađemo, imaćemo jak region - rekao je Dačić na završnom panelu dvodnevnog samita na kojem su predstavnici vlada država regiona govorili na temu "Dogovor za novo doba".
Treba nam balkanski savet
Nekadašnja Jugoslavije je, prema njegovim rečima, bila utopija i zato ni danas ne treba živeti u iluziji da je potrebno praviti neku novu Jugoslaviju, ali je potrebno ići u što veću povezanost sa ciljem ostvarivanja zajedničkih interesa.
On je predložio formiranje zajedničkog tela, nekakvog balkanskog saveta, koji bi po uzoru na skandinavski savet, bio konsultativnog karaktera i služio da se bolje zastupaju zajednički interesi.
- Interes nam je da svi zajedno budemo bolje pozicionirani, da imamo povećan nivo ekonomske aktivnosti, da imamo otvoreno tržište za promet robe kapitala i ljudi. Mi to još nemamo u potpunosti u ovom regionu. I dalje se gleda na to ko odakle dolazi, ali i bilateralni primeri ne govore da je svima podjednako stalo da imamo takav pristup - rekao je Dačić.
To, kako je objasnio, znači da ne može, na primer, Srbija samo da bude tržište za Sloveniju i Hrvatsku već da mora biti partner, odnosno da i njihovo tržište mora da se otvori za Srbiju.
Dačić je istakao da se ne sme dozvoliti oživljavanje srednjovekovnih koncepata koji su region delili carskim rezom, i Sloveniju i Hrvatsku integrisati u EU, a ostale države regiona ostaviti u njenom predvorju.
Krize na Balkanu pogoduju nekim Evropljanima
Predsednik Vlade Srbije je osvrćući se na evrointegrativne procese u regionu konstatovao da se sve države Zapadnog Balkana danas suočavaju sa uslovima koji nisu bili ispostavljani drugim zemljama na putu ka EU, ali da, iako se ta činjenica mora uvažavati, niko u regionu ne treba da se oseća inferiorno.
- Nisu svi principi isti za sve i živimo u takvom medjunarodnom poretku, ali ostaje nam da tražimo neki svoj put kroz kanjone kroz koje treba da prođemo i da više verujemo sebi samima - rekao je Dačić, i primetio da nekima u međunarodnoj zajednici možda i odgovara održavanje i proizvođenje kriza u ovom delu Evrope.
- Sve dok postoje krize, oni imaju radna mesta. Kad prestanu krize neće imati šta da rade tako da mi u stvari održavamo zaposlenost u njihovim zemljama - našalio se Dačić.
Obraćajući se biznis liderima regiona, Dačić je konstatovao da region zbog orijentisanosti ka EU ne sme da zapostavi druga tržišta, a da poslovni ljudi definitivno moraju da saradjuju kako bi imali ikakvu šansu na trećim tržištima.
- Danas niko nije u stanju da samostalno izvodi ozbiljan građevinski projekat u svetu sve da nam neko i da posao, jer su se firme koje su to mogle raspale. Zato je važno povezivanje kako bismo bili jači i to treba da bude poenta u našim političkim odnosima - zaključio je Dačić.