Online mise /

Crkve na blagdan Cvjetnice prazne zbog pandemije, vjernici se snalaze: 'Vjera u Boga mi to olakšava'

Image
Foto: RTL.hr

Umjesto u crkvama, katolički vjernici mise su putem televizije i društvenih mreža pratili iz svojih domova

5.4.2020.
21:07
RTL.hr
VOYO logo

Hrvatska ne pamti ovako ''socijalno distanciranu'' Cvjetnicu. Mnogi su blagoslovljene maslinove grančice mogli vidjeti samo na televizijskim ili online misama, a ni svećenici ne kriju da im nedostaju ljudi i zajedništvo.

"U mnogočemu se osjećamo pogođeni, ranjeni i udaljeni", poručuje kardinal Josip Bozanić, što je i poziv da prepoznamo blizinu s Bogom, u našim obiteljima i međuljudskim odnosima, koja se gradi upravo u nevoljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slika koja se na blagdan Cvjetnice ne pamti.

Monsinjor Antun Sente blagoslovio je maslinove grančice u praznom Nacionalnom svetištu Svetog Josipa u Karlovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Crkva je zajednica vjernika, sada do izražaja dolazi obiteljska crkva. I zahvaljujući različitim medijima pa i vašima, mnoge duhovne poruke ulaze putem ekrana u obitelj. Ovo je vrijeme kada obitelji treba biti više međusobno povezana", izjavio je mons. Antun Sente, rektor Nacionalnog svetišta Sv. Josipa u Karlovcu.

Iako je prazna, crkva nije utihnula. Uz časne sestre u crkvi je samo nekoliko vjernika koji se drže na fizičkoj udaljenosti dok ostali mise iz ovog svetišta prate putem interneta. 

"Zaista, moram priznati da je neobično jer Cvjetnica kao blagdan je dosta veliki blagdan, ovdje obično bude jako puno ljudi, ali samim time što smo prisustvovali mislim da je bilo na neki način posebno", rekla je Lucija Klarić iz Karlovca.

Blagoslovljene maslinove grančice nakon mise ostavljene su u predvorju drugim vjernicima koji dolaze na molitvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da nisu sami, vjernicima iz Duge Rese pokazao je njihov svećenik koji je izišao na ulice te ih blagoslovio.

Kardinal Bozanić je, umjesto iz katedrale, misu služio u crkvi u zagrebačkom Sopotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svi smo pogođeni širenjem bolesti koja je zaustavila redoviti životni tijek, unijela nesigurnost i poremetila redovitost naših ophođenja i susreta. Osim toga, mi u Zagrebu i njegovoj okolici nosimo posljedice potresa koji je ostavio razorne tragove na mnogim kućama, u domovima, na našim crkvama, pa i na našoj katedrali te nedvojbeno u dušama ljudi", poručio je kardinal Bozanić.

Umjesto u crkvama, katolički vjernici mise su putem televizije i društvenih mreža s obiteljima pratili iz svojih domova.

"Teško je danas kršćanima, obiteljima. Osjećamo se kao u Noinoj korablji ili katakombama kao prvi kršćani, radujemo se što i na ovakav način možemo biti s Kristom", rekao je Vjekoslav Uvalić, trajni đakon u župi Preobraženja Gospodnjega u Petrinji.

Splitska policija u predgrađu Barutana ispred crkve je morala podsjećati okupljene vjernike na poštovanje mjera socijalne distanciranosti pa su se razišli. Ostali su bili disciplinirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jako tužno i plačno, da budem iskrena, ali vjera u Boga mi to olakšava", kazala je Meri Trešnjić iz Splita.

"Moramo se prilagoditi sadašnjem vrimenu i biti strpljivi i nadamo se da će ovo što prije proći", rekao je Mladen Bekavac iz Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istom ugođaju, u kućama, a ne u crkvama vjernici će i prvi put slaviti najveći kršćanski blagdan, Uskrs.

gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo