Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) je u ponedjeljak odbacilo optužbe Centra za mirovne studije (CMS) koji su ih prozvali da im uskraćuju pristup Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu.
"U potpunosti su netočne i nedopustive tvrdnje Centra za mirovne studije, kojima nepotpisivanje Sporazuma o međusobnoj suradnji na području pružanja podrške tražiteljima međunarodne zaštite smještenima u Prihvatilište za tražitelje azila (u daljnjem tekstu Sporazum o međusobnoj suradnji) tumače kao političku odluku s ciljem zastrašivanja, marginaliziranja i udaljavanja organizacije koja u javnosti upozorava na nezakonito postupanje djelatnika Ministarstva prema izbjeglicama.
Naime, s obzirom da Centar za mirovne studije nema važeći Sporazum o suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova RH, Ministarstvo nije u mogućnosti omogućiti ulazak volontera CMS-a u Prihvatilište za tražitelje azila", izvijstio je MUP.
U priopćenju navode i razloge zbog kojih nisu pronašli "stvarne potrebe" za potpisivanjem sporazuma s CMS-om.
CMS nudi iste ili slične aktivnosti kao udruge koje djeluju u Prihvatilištu
"S obzirom na dostavljena izvješća CMS-a o provedenim aktivnostima koje su uključivale učenje hrvatskog jezika i razgovore s tražiteljima međunarodne zaštite u sklopu kojih su tražitelje informirali o sustavu azila i integraciji, kao i uvidom u trenutno važeće sporazume koje Ministarstvo ima sklopljene s drugim udrugama i projekte u tijeku, nametnuo se zaključak da CMS sadržajno nudi iste ili slične aktivnostima koje već provode ostale udruge koje djeluju u Prihvatilištu".
Navode da MUP trenutno ima sklopljene sporazume o suradnji s udrugama: Isusovačka služba za izbjeglice (Jesuit Refugee Service), Hrvatski pravni centar, Ruke Nade (Croatian Baptist Aid), Baptistička Crkva Zagreb – Malešnica te Zemljani – Are You Syrious.
Dodaju i daje pomoć azilantima osigurana kroz projekte koje vodi Hrvatski Crveni križ te belgijska udruga Medecins du Monde.
"Kako bi omogućili primjerenije i dostojanstvene uvjete stanovanja tražiteljima međunarodne zaštite, u međuvremenu je započela i ranije planirana rekonstrukcija Prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu. Time su smještajni prostori za tražitelje međunarodne zaštite, ali i radni prostori smanjeni za više od trećine. To uključuje i prostorije koje su ustupljene na korištenje svim ranije navedenim udrugama s kojima Ministarstvo ima sklopljene (važeće) sporazume o suradnji", navodi MUP.
CMS može provoditi aktivnosti u svojim prostorijama
Ističu i da ni na koji način ne sprječavaju rad CMS-a u pružanju podrške tražiteljima međunarodne zaštite i osobama s odobrenom zaštitom budući da svoje aktivnosti mogu provoditi u svojim prostorima.
"Naime, tražiteljima međunarodne zaštite osiguran je besplatan javni prijevoz te im ni na jedan način nije ograničen pristup Centru za mirovne studije, niti kontakt s volonterima bilo koje udruge. Ministarstvo će vrlo rado, kao i za niz drugih aktivnosti putem oglasne ploče u Prihvatilištu omogućiti dostupnim kontakt podatke i informativne letke o aktivnostima koje nudi Centar za mirovne studije", kažu u MUP-u.
Naglašavaju da CMS nikada nisu smatrali nepoželjnim partnerom. No, nedopustivim smatraju inzistiranje na tvrdnjama kojima se MUP-u pripisuje odgovornost za smrt djevojčice Madine, unatoč tome što je u lipnju 2018. odbačena kaznena prijava protiv nepoznatih policijskih službenika granične policije.
MUP 2018. odobrio 226 međunarodnih zaštita
"Nadalje, tvrdnje kako MUP onemogućava pristup sustavu azila nemaju uporište u stvarnosti. Napomenut ćemo da je samo u 2018. godini Ministarstvo zaprimilo 998 zahtjeva za međunarodnom zaštitom i odobrilo 226 međunarodnih zaštita.
Zaključno, prema volonteru udruge Are You Syrious, Policijska postaja Vrbanja podnijela je optužni prijedlog zbog prekršaja iz članka 43. Zakona o strancima, jer je isti zatečen u pomaganju grupi migranata na način da im je mobitelom, a zatim i svjetlosnim signalima na osobnom vozilu davao upute gdje i kada mogu prijeći državnu granicu.
Prekršajni sud u Vukovaru, Stalna služba u Županji, je nakon provedenih usmenih rasprava donio presudu kojom je volontera proglasio krivim zbog prekršaja iz članka 43. Zakona o strancima. Protiv navedene presude mogla se izjaviti žalba Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu u roku od 8 dana", priopćio je MUP.
'Pokušavaju nam opstruirati rad': MUP je CMS-u onemogućio ulazak u prihvatilišta za tražitelje azila
Centar za mirovne studije (CMS) upozorio je u ponedjeljak kako je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) CMS-u od rujna onemogućilo ulazak u prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu i Kutini, odbivši produžiti sporazum o međusobnoj suradnji toj udruzi koja 15 godina radi u prihvatilištima i upozorava na nezakonito postupanje MUP-a.
Objašnjenje MUP-a za takvu odluku su navodni nedostatak fizičkog prostora u kojem bi se aktivnosti mogle odvijati te tvrdnja kako ima dovoljno drugih angažiranih organizacija u prihvatilištima, rekli su predstavnici CMS-a i Kuće ljudskih prava na konferenciji za novinare ispred prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu (Porin).
CMS upozorava kako to objašnjenje ne stoji jer aktivnosti drugih organizacija nisu dostupne svim izbjeglicama, posebice onima koji su smješteni u prihvatilištu u Kutini. "Smatramo kako se radi o političkoj odluci kojoj je cilj zastrašiti, marginalizirati i udaljiti organizacije koje javno govore o problemima s kojima se izbjeglice suočavaju, kao i o nezakonitim postupcima djelatnika MUP-a prema izbjeglicama", upozorila je Julija Kranjec iz CMS-a.
'MUP pokušava opstruirati rad CMS-a'
"Prije nekoliko mjeseci MUP je sudski tražio zabranu rada organizacije Are You Syrious?, a sada pokušava opstruirati rad CMS-a i smanjiti mogućnost djelovanja organizacija koje upozoravaju na kršenja ljudskih prava", poručio je Ivan Novosel iz Kuće ljudskih prava te dodao kako to nije u skladu s međunarodnim standardima ljudskih prava.
"CMS je jedna od organizacija koje javno upozoravaju na te probleme te se uz udrugu Are You Syrious? aktivno zalaže za procesuiranje odgovornih u slučaju prošlogodišnje smrti djevojčice Madine, čiji slučaj se trenutačno nalazi na Europskom sudu za ljudska prava", objasnila je Kranjec .
CMS već 15 godina pruža podršku izbjeglicama, olakšava proces integracije ljudima koji stanuju u prihvatilištima, pruža informacije o sustavu azila, kulturi i društvu te provodi tečaj hrvatskoga jezika. Preko 1000 tražitelja azila sudjelovalo je u njihovim aktivnostima.
'Mi smo im najčešće prvi kontakt s društvom'
"Mi smo tim ljudima najčešće prvi kontakt s društvom u koje su došli, s nama nauče prve riječi hrvatskog jezika i zovu nas kada im treba objasniti kako negdje doći ili kako nešto obaviti što se tiče birokracije i zdravstva. Svima pristupamo individualno, zato je svaki volonter i svaka organizacija potrebna i za svakog mora biti mjesta“, rekao je volonter CMS-a Dag Oršić.
Podsjećaju kako je CMS sunositelj dijela edukativnih mjera važećeg "Akcijskog plana za integraciju" za koje je nadležan MUP, koji tim potezom ugrožava provedbu Akcijskog plana.
"Te mjere potekle su iz potrebe što bolje integracije izbjeglica u lokalnu zajednicu kako bi se izgradilo bolje i zdravije društvo i spriječila histerija, odnosno manipuliranje činjenicama i proizvodnja raznih mitova o tome tko su ti ljudi", govori Kranjec.
"Republika Hrvatska, MUP i policija imaju obvezu i dužnost poštivati prava organizacija i branitelja ljudskih prava da nesmetano mogu obavljati svoj posao zaštite, poštivanja i promocije ljudskih prava", zaključio je Novosel. CMS od MUP-a zahtijeva da poništi spornu odluku te s CMS-om potpiše sporazum kojim će im se vratiti pravo ulaska u prihvatilišta kako bi mogli nastaviti s aktivnostima.