Kakva su prava vjerskih radnika u Hrvatskoj, tj. radno-pravni status koji imaju s Crkvom kao njihovim poslodavcem, tema je koju je istražila Slobodna Dalmacija. Ispostavilo se da prava vjerskih radnika nisu na zadovoljavajućoj razini, vjeroučitelje Crkva neforamalno suzbija u sindikalnim djelatnostima, a radna mjesta su im nesigurna
I dok podržava kritiku sindikata koju je nedavno uputila Komijsija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et Pax, Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod, smatra da Crkva također treba kritički propitati samu sebe kao poslodavca.
"Na kritiku sindikalnog djelovanja ne bih se osvrtao, jer je gotovo u cijelosti osnovana. Međutim, dok proziva druge za radnu, pravnu i socijalnu nesigurnost radnika u hrvatskom društvu, Crkva i dio biskupa neka se iskreno zamisle koliko oni kao poslodavci tome pridonose. Ne kažem da su svi takvi, ali imate jedan dio ljudi u Crkvi koji od vjeroučitelja radi strano tijelo u zbornicama", rekao je Stipić.
Nemogućnost sindikalnog organiziranja u vjerskim školama
Prema Stipiću problem je što ne postoji mogućnost sindikalnog organiziranja u vjerskim školama. U gradu Zagrebu Preporod ima jednu jedinu podržnicu, a to je u Srpskoj pravoslavnoj gimnaziji "Kantakuzina Katarina Branković". Izvan Zagreba, jedina sindikalna podružnica postoji u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Sinju.
Iako nema formalne Crkvene zabrane, navodno se i u javnim školama vjeroučitelji ne vole učlanjivati u sindikat. Neki tvrde da im katehetski uredi sugeriraju kako za tim nema potrebe te da im lokalni župnik zna davati probleme.
Kao primjer, Stipić je naveo slučaj vjeroučitelja u Slavoniji. Njega je oko 100 zaposlenika izabralo za sindikalnog povjerenika. Međutim, odustao je od funkcije kada mu je iz biskupije poručeno "kako još nije došlo vrijeme da se vjeroučitelji sindikalno organiziraju".
Nesigurnost radnog mjesta
Budući da vjeroučitelji nisu zaposleni na osnovi odluke školskog odbora, već ih postavljaju biskupi, postoji i problem nesigurnosti radnog mjesta.Najveći broj zaposlenih na određeno vrijeme u školama su vjeroučitelji. Ako dođe do hereze ili kršenja osobnog morala poput razvoda, biskup ima pravo opozvati njihov mandat, pa makar bio i na neodređeno.
"Već smo imali slučajeve da su neki biskupi oduzimali mandate vjeroučiteljima koji su se razveli ili su slikali karikature crkvenih autoriteta. Slažem se s kritikama Komisije da nesigurnosti radnika u ovoj zemlji najviše pridonosi širom rasprostranjena praksa zapošljavanja na određeno vrijeme.
Međutim, najbrojniju skupinu zaposlenih na određeno vrijeme u školama predstavljaju upravo vjeroučiteljice i vjeroučitelji. Njihov oblik zapošljavanja na mandatno razdoblje svojevrstan je vid zapošljavanja na određeno vrijeme koji sa sobom, prema dojavama s terena, sve češće donosi ovisnost o davatelju mandata, podanički odnos prema ravnatelju, katehetskom uredu i župniku te brojne frustracije uvjetovane nesigurnim radno-pravnim statusom", rekao je Stipić.
Ravnatelji vjeroučitelji rade probleme sindikatima
S druge strane, Crkva vjeroučiteljima ne priječi natjecanje za ravnateljsko mjesto. No, prema Stipiću, vjeroučitelji ravnatelji skloni su praviti probleme sindikatima, a neki i autoritarnom ponašanju.
"Imate svakakvih situacija, pa tako i onih da vjeroučitelji kao ravnatelji škola rade velike probleme sindikatima. U jednoj zagrebačkoj školi ravnatelj koji je po struci vjeroučitelj ponaša se prilično autokratski, pa mu sindikat predstavlja smetnju u vođenju škole".