precizno mjerenje /

Stručnjak tvrdi da će HEP-ov novi sustav donijeti velike promjene: čekaju li nas viši računi zbog pametnih brojila?

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Pametna brojila rade na principu mjerenja snage i jalove energije te omogućavaju novi obračun potrošnje energije koji se temelji na stvarnoj, a ne procijenjenoj potrošnji

21.5.2018.
9:33
Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

HEP planira sprovesti digitalizaciju kroz idućih deset godina. Naime, sva postojeća brojila zamijenit će pametnim brojilima s daljinskim očitovanjem.

To je prvi korak u uspostavljanju pametne energetske mreže na razini Europske unije, a cilj je racionalni pristup proizvodnji, potrošnji i distribuciji električne energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sada ovako brojilo ima stotinjak tisuća potrošača, a raspisan je natječaj za još 120.000 novih uređaja. Prema HEP-ovom planu, velikim potrošačima sa zakupljenom snagom većom od 20 kW brojila se trebaju zamijeniti do 1. listopada 2020. godine,  svim poduzetnicima s priključnom snagom do 20 kW do listopada 2025. godine, dok će sva kućanstva pametna brojila dobiti do 2030. godine.

Pametna brojila rade na principu mjerenja snage i jalove energije te omogućavaju novi obračun potrošnje energije koji se temelji na stvarnoj, a ne procijenjenoj potrošnji. Što znači da bi potrošači umjesto akontacija koje plaćaju na temelju procijenjene potrošnje iz prethodnog razdoblja, trebali plaćati račune koji će sadržavati precizno izmjerenu potrošnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako bi prema tome računi trebali biti niži jer se više ne bi trebala plaćati usluga očitanja, savjetnik za energetiku udruge Splitski potrošač Nenad Kurtović očekuje obrnutu situaciju. 

"Novo brojilo odmah će ustanoviti da je angažirana veća snaga i HEP će tražiti da se to plati. Poseban je to problem za one koji prelaze 20 kilovata i ulaze u viši tarifni razred", pojašnjava Kurtović i dodaje da potrošači neće imati pristup novim brojilima pa stoga neće moći sami očitati, prijaviti kvar. 

Drugim riječima, precizno mjerenje snage neizbježno će dovesti do viših računa zato što sadašnja brojila ne mogu registrirati probijanje limita pa se korištenje kilovata nije naplaćivalo, upozorava Nenad Kurtović, savjetnik za energetiku udruge Splitski potrošač.

Prednost ovakvih brojila je kvalitetnije upravljanje potrošnjom energije, odnosno u danima kada potrošač ne boravi u stanu, brojilo se prebacuje na jeftiniji tarifni model.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz praćenje i optimiziranje potrošnje, ova brojila će mjeriti korištenu snagu. Na primjer, ako je korisnik s priključnom snagom do 12 kilovata (kW) u određenom kraćem razdoblju angažirao snagu veću od te razine zbog korištenja jačih trošila, HEP ODS će ga obavijestiti o tom prekoračenju i tražiti od njega da dokupi veću snagu ili ugradi limitator.

Dinamika ugradnje pametnih brojila kućanstvima bit će ista u svim distribucijskim područjima i ovisit će o obvezi redovnog ovjeravanja brojila, javljaju iz HEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaju da planiraju potrošiti 1,32 milijarde kuna na zamjenu starih brojila prema desetgodišnjem planu razvoja distribucijske mreže od 2018. do 2027. godine, piše T-portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo