Radimir Čačić, predsjednik HNS-a, pojasnio je da bi se tako napokon u državi stvorila "točka odlučivanja o velikim projektima". Ova je ideja načelno već uvrštena u Plan 21 Kukuriku koalicije. Konkretno, u praksi bi se organizirao sustav pri vladi, i to kroz nekoliko namjenski osnovanih tvrtki (poput HAC-a), koje bi onda operativno provodile velike projekte ovisno o kojem je ulaganju riječ.
Operativci, za koje Čačić tvrdi da bi ih doveo iz redova stručnjaka, a ne po političkoj liniji, odgovarali bi potpredsjedniku vlade za gospodarstvo. Navodno su pozive već primila i neka zvučnija imena iz domaćega korporativnog sektora.
'Svi su lopovi'
"U Hrvatskoj vlada antipoduzetnička klima, produljeni socijalistički sindrom. Pritom je svaka investicija postala sumnjiva i svi su lopovi. Takav je način razmišljanja pretočen u sustav i imamo sto načina da stvorimo prepreke ulagačima. Ne čudi onda kažnjavanje načelnika općine Rugvica koji je "pogodovao" Ikei oko rješavanja prostornog plana. Takvim prijedlogom želimo stvoriti nešto poput remorkera u lukama. Znate, kad je gužva, oni najefikasnije nađu put", kaže Čačić za Poslovni dnevnik.
Plinio Cuccurin, predsjednik Ladonje, kaže da je Čačićev prijedlog dobar, ali smatra da je puno bitnije da se donese zakon prema kojem bi se 30 posto javnih nabava usmjerilo u korist malih i srednjih poduzetnika.
Gradonačelnik Metkovića Stipe Gabrić Jambo iz HSS-a također podržava Čačićevu ideju.
Slovački model
Stipe Zrilić, hadezeov župan Zadarske županije, smatra da uopće nije bitan iznos investicije, nego u čijem su proračunu osigurana sredstva. Pojašnjava da županije, gradovi i općine imaju svoj proračun i svoja sredstva i o njima odlučuju sami, a država odlučuje o svojim sredstvima.
Ako je vjerovati Slobodanu Mikcu, bivšem šefu Agencije za promicanje izvoza i ulaganja, Čačićeva ideja i nije novost. Mikac tvrdi da je prijedlog s kojim je pred izbore izašla Kukuriku koalicija agencija predlagala još 2006. godine, i to prema uzoru na Slovačku.