Boce, čaše, konzerve, stolice, pa čak i automobilska guma pronađeni su na dnu Brijunskog akvatorija u velikoj akciji čišćenja podmorja.
Marjan Radović, podvodni fotograf i snimatelj, kaže: "Zaronili smo u podmorju Brijuna, prekrasno je dole! Nažalost, vidljivost nije bila kako smo očekivali ali je bilo sve fenomenalno jako je čisto, potrudili smo se pronaći neko smeće."
Ovo je prva velika akcija novooformljenog tima Civilne zaštite u kojoj je sudjelovalo 40-ak ronilaca.
Radović je nastavio: "Ronit ćemo oko otoka Vrsar, dubina će biti maksimalno sedam metara, radna će biti tri do pet."
Roniteljica Nina Skorupan dodala je: "Zapravo je bitno zato što se takav otpad uvijek generira - ili ga more naplovi ili ga ljudi ostave, bace namjerno. Gdje ću s ovim? Ne znam? Ajmo u more! Znači da nema tih ekoakcija, mislim da bi obale bile i puno pliće i puno zmazanije."
Ronilac Mario Tomac također govori: "To ne možemo prebrojati jer smo svake godine u više navrata na određenim lokacijama. Tako da toliko smo smeća sa ostalim klubovima diljem Hrvatske izvukli - to ne možemo ni nabrojati.'
Brijuni imaju svoje ronioce koji redovito održavaju dno, pa otpada ima, ali manje. Vrijedno je i da znaju u kojem je stanju biljni i životinjski svijet.
Ravnatelj Nacionalnog parka Brijuni Marno Miletić kaže: "Oni tu nisu s jednom svrho,m a to je čišćenje nekakvog otpada kojeg u NP ima u neznatnoj mjeri, nego više zato da istodobno provode monitoring samih područja."
To su ronioci koji su obučeni za najveće havarije, a uroniti mogu i do sto metara.
Damir Trut, ravnatelj Civilne zaštite, kaže: "Specijalističke roniteljske postrojbe, u kojoj su možemo reći najbolji ronioci u Hrvatskoj, koji rone i na velikim dubinama kako bi ih uvježbali od mobilizacije do intervencije."
Akcija Eko patrola započela je čišćenjem fažanske luke, nastavila se na području Malog i Velikog Brijuna te završena je čišćenjem otoka Vanga i Galija.