Ukupno 49 branitelja, među njima 18 invalida Domovinskog rata, te šest udovica poginulih i umrlih branitelja, svako ljeto, a mnogi od njih već više od dva desetljeća, odsjedaju u kampu Uvala Slano u Selcu pokraj Crikvenice.
Riječ je o nekadašnjem vojnom odmaralištu bivše JNA koje je u međuvremenu preuzelo Ministarstvo obrane pa su branitelji u njemu ljetovali plaćajući godišnji paušal. Međutim i oni, kao i svi drugi pa i strani gosti, ovog su ljeta dobili obavijest da do 31. listopada moraju napustiti kamp. Stiglo je to nakon što dosadašnjem koncesionaru ugovor nije produljen te je Ministarstvo državne imovine u svibnju objavilo javni poziv i na natječaju odabralo novog koncesionara kampa u Selcu, Danijela Dunatova, obvezajući se ujedno da mu kap preda prazan.
Bilo i boljih ponuda
Na natječaju je dosadašnji koncesionar Adriatic kampovi dao bolju ponudu od Donatova i to 1,505.000 kuna, međutim Ministarstvo državne imovine prednost je dalo Donatovom obrtu Ugostiteljstvo s obzirom na pravo koje polaže na temelju Zakona o pravima hrvatskih branitelja.
Kako su u međuvremenu svi dobili obavijest da moraju ukloniti svoje objekte s parcele, došlo je do pobune pa je formiran i svojevrsni "stožer za obranu kampa" koji vodi Marko Miloš, 70-postotni invalid Domovinskog rata.
"Već smo se sastali s ministrom Medvedom, a sada očekujemo i sastanak s ministrom Goranom Marićem, a ako ne bude uspjeha, i s premijerom Plenkovićem. Mi iz kampa nećemo otići", rekao nam je Miloš za Jutarnji list.
Problem s uklanjanjem objekata
Prema njegovim riječima, branitelji i udovice otkupili su objekte koji se u kampu nalaze, u njih uložili novac, a danas ih je tvrde nemoguće nemoguće ukloniti bez dizalica i sječe okolnih stabala. Pritom godišnje plaćaju 2000 eura paušala godišnje plus oko 2200 kuna za ljeto i zimu.
"Imam pravo na toplice koje nisam koristio, osim 2015., nakon što su mi ugrađene četiri premosnice, pa sam morao na rehabilitaciju. I meni i svima nama ovaj kamp znači puno više od toplica", ističe Miloš dodajući da se posljednjim natječajem nisu u obzir uzela 152 objekta koja nisu niti pikazana na fotografijama.
"Nemamo ništa protiv novog zakupca, ali nismo zadovoljni načinom na koji nas se tretira", govori Miloš ističući kako su u obrani svojih prava svi zajedno, i turisti iz Njemačke, Austrije, Slovenije i Mađarske, koji ovamo godinama dolaze i koriste objekte koje se sada mora ukloniti.