U OBRANI GREDICA /

Borba protiv štetočina koji proždiru usjeve dobiva novu artiljeriju: Umjesto pesticida uvode pauke

Image
Foto: Shutterstock

'Prirodni grabežljivci dobri su za suzbijanje štetočina, a njihovo održavanje ključno je za osiguranje kontrole štetočina u budućnosti s obzirom na neizbježne klimatske promjene', rekao je za AFP glavni autor studije Gabriel Boldorini, doktorant na Saveznom ruralnom sveučilištu Pernambuco u Brazilu

6.3.2024.
11:08
Shutterstock
VOYO logo

Prirodni grabežljivci poput ptica i kukaca mogli bi biti učinkovita alternativa pesticidima, smanjujući populaciju štetočina koje proždiru usjeve, a istodobno povećavajući prinose, objavili su znanstvenici u srijedu.

Štetočine su odgovorne za oko 10 posto gubitaka usjeva svake godine, no njihovo suzbijanje provodi se raširenom upotrebom kemijskih pesticida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogu li primjerice ptice, pauci ili kornjaši obaviti posao kao i pesticidi?

"Prirodni grabežljivci dobri su za suzbijanje štetočina, a njihovo održavanje ključno je za osiguranje kontrole štetočina u budućnosti s obzirom na neizbježne klimatske promjene", rekao je za AFP glavni autor studije Gabriel Boldorini, doktorant na Saveznom ruralnom sveučilištu Pernambuco u Brazilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
zagušeni 'zelenim' pravilima /

Uoči izbora: Europska komisija stopira prijedlog o drastičnom ograničavanju pesticida

Image
zagušeni 'zelenim' pravilima /

Uoči izbora: Europska komisija stopira prijedlog o drastičnom ograničavanju pesticida

Iako znanstvenici nisu izravno usporedili učinkovitost tih grabežjlivih beskralježnjaka u odnosu na pesticide, rekao je, šteta koju pesticidi uzrokuju ekosustavima i biološkoj kontroli dobro je dokumentirana, od gubitka bioraznolikosti i onečišćenja vode i tla do rizika za ljudsko zdravlje.

Znanstvenici su otkrili da su grabežljivci bili učinkovitiji u kontroli štetočina u regijama s većom varijabilnošću kiše  za koju se očekuje da će se povećati zbog klimatskih promjena.

Znanstvenici su također bili iznenađeni kada su otkrili da je imati jednu vrstu prirodnog grabežljivca jednako učinkovito kao imati više vrsta, rekao je Boldorini.

"Općenito govoreći, što je više vrsta, to bolje funkcioniraju ekosustavi. Ali postoje iznimke", rekao je, dodajući da bi i samo jedna vrsta jednako dobro mogla obaviti posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klimatske promjene i rastuće razine ugljičnog dioksida utječu i na prinos usjeva i na dinamiku štetočina širenjem štetočina i povećanjem njihove stope preživljavanja.

U međuvremenu, druge su studije pokazale da se zajednice beskralježnjaka, vitalne za zdravlje ekosustava, brzo smanjuju na globalnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boldorini je rekao da očuvanje beskralježnjaka "jamči kontrolu štetočina i povećanu produktivnost, bez šteta za ekosustave".

POGLEDAJTE VIDEO: Dolinu rijeke Po uništava suša: Propadaju rižina polja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo