Zbog nestašice tijekom pandemije, bolnice su lijekove, medicinsku opremu i potrošni materijal morali nabavljati bez natječaja, a sad ih je država odlučila tužiti za ono što je u krajnjoj liniji krivica same države.
Nakon što je HZZO početkom prošle godine proveo kontrolu i utvrdio nepravilnosti, više desetaka bolnica, među kojima su i veliki bolnički klinički centri, mogli bi kazneno odgovarati jer su u vrijeme pandemije, u razdoblju od siječnja 2021. do lipnja 2022., nabavljali lijekove, potrošni materijal i medicinsku opremu suprotno Zakonu o javnoj nabavi. Za ovo kršenje zakona znalo se već dulje vrijeme, a nadležno Ministarstvo gospodarstva odlučilo je tek sada aktivirati slučaj, očito potaknuto aferom Beroš i otkrivanjem drugih potencijalnih nepravilnosti javnih nabava u sustavu zdravstva, piše Novi list.
Kršenje pravila javne nabave bolnice su masovno pravdale činjenicom da je javna nabava posebnih skupina lijekova, lijekova s liste HZZO-a koji imaju generičke paralele i različitog potrošnog materijala, u to vrijeme bila je značajno otežana, cijene su rasle, a roba koja je bolnicama hitno trebala nije se mogla nabaviti po dogovorenim cijenama.
Postupci javne nabave znali su biti poništeni, jer nadležno Ministarstvo zdravstva nabavu nije provelo na vrijeme. Osim toga, usvajale su se i žalbe veledrogerija zbog ugovornih odredbi o raskidanju ugovora ako se provede zajednička nabava s povoljnijim cijenama.
Kršenje Zakona o javnoj nabavi u ovom slučaju moglo bi novčano koštati bolnice.
U Udruzi poslodavaca u zdravstvu stali su u zaštitu bolničkih prava i zatražili zaštitu ministrice zdravstva Irene Hrstić. Naglašavaju da su bolnice imale obvezu brinuti o zdravlju građana u kriznoj situaciji i osigurati dovoljno medicinskih proizvoda, a pritom se prilagoditi povećanoj potražnji u vrijeme kad lanci opskrbe nisu funkcionirali.
U Udruzi podsjećaju da je Europska komisija donijela smjernice za okvire javne nabave u kriznoj situaciji koje Hrvatska nije pripremila.
Ravnatelji su u ponedjeljak razgovarali s ministricom Hrstić, od nje traže da se čitav postupak obustavi zbog specifičnih okolnosti u vrijeme pandemije. U protivnom, dogodit će se, kažu ravnatelji, da državne bolnice budu kažnjene zbog nečeg za što je u krajnjoj liniji bila odgovorna država.
POGLEDAJTE VIDEO: Sabor izglasao Beroševu nasljednicu, ona za RTL otkrila svoje prve korake na čelu Ministarstva zdravstva