Prastari običaj kada je sve živo u Primoštenu pušilo sušenu kadulju ostao je i dan-danas. Jedino što sada nije lako doći do sušene kadulje.
Posebnu pozornost i zaprepaštenje primoštenskih turista izaziva masovno pušenje onih najmlađih. S cigaretom duhana ili umotane kadulje u Primoštenu svake godine 9. svibnja puše i oni s mliječnim zubićima, mlađi od sedam godina!
Dimi se 'na svakom kantunu', a uz baklje, cigarete i u novije vrijeme vatromet čitav je Primošten uoči Gospe od Loreta u vatri i dimu. Iako svi obredi i sve običajne manifestacije vezane uz taj marijanski blagdan imaju svoje pisano i predajno objašnjenje, masovno pušenje starih, mladih i djece u žežin Gospina blagdana i dalje je zagonetka, piše Slobodna Dalmacija.
Primoštenci tek pretpostavljaju da su njihovi preci očito pušenjem kadulje željeli uništiti klice opasnih zaraznih bolesti koje su onda harale.
Predaja kaže da je Marko Pergin, u to doba mladić i mladi kapetan obalne plovidbe, u bolesti usnio Gospinu sliku. Poruka primljena u snu je glasila: ako tu sliku iz Loreta donese u Primošten, ozdravit će. Za daleki put posudio je trabakul i u Loretu je doista pronašao sliku iz svog sna. Donio je u Primošten s namjerom da je daruje crkvi, međutim ondašnji fabricijeri (crkvene starješine) Ante Huljev i Mate Miliša odbili su dar jer u primoštenskoj župnoj crkvi nisu željeli "Gospu Talijanku".
Međutim, kada je 1835. godine Primoštenom zavladala kolera, ondašnji župnik Marko Livić te daleke nedjelje 1835. godine rekao je puku: "Nešto smo sagriješili jer nigdje oko nas nema kolere. Uzmimo Markovu sliku i napravimo procesiju oko sela." I tako je bilo, a predaja kaže da je tada kolera prestala harati. Primoštenci u znak zahvalnosti već 176 godina istim uličicama nose lik Gospe od Loreta.