Ruska upotreba hipersonične rakete protiv Ukrajine povećala je strahove od eskalacije sukoba. Ispaljivanjem rakete Orešnik Vladimir Putin izravno je odgovorio Zapadu jer su dopustili korištenje projektila za gađanje ciljeva duboko u Rusiji.
I tu prijetnje ne staju. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da su spremni upotrijebiti sva sredstva da ne dopuste uspjeh u onome što Zapad naziva "strateški poraz Rusije".
S bivšim ministrom vanjskih poslova Mirom Kovačem razgovarali smo koliko je situacija ozbiljna i je li Zapad ozbiljno shvatio prijetnje Kremlja.
Lavrov kaže da je ozbiljna pogreška što Zapad pretpostavlja da Rusija nema crvenu liniju. Koja bi to na kraju bila crvena linija?
"Lavrov je potvrdio ono što je nedavno bio rekao i Putin: da će Rusija biti spremna učiniti sve kako bi zaštitila svoje legitimne interese. Ovo čemu trenutačno svjedočimo je "njušenje", testiranje granica. I jedna i druga strana ipak znaju što bi značio nuklearni sukob: uništenje čovječanstva. Koga bi onda bila briga tko je za to kriv?"
Što znači da će Rusija upotrijebiti sva sredstva protiv SAD-a i Zapada koji isporučuju oružje dugog dometa? Koja su to sredstva?
"Ako je vjerovati onom što je rekao Lavrov, Rusija je spremna u slučaju ugroze njezine opstojnosti koristiti i nuklearno oružje, s tim da će sukladno svojoj vojnoj doktrini činiti sve kako do toga ne bi došlo".
Lavrov spominje novi sustav naoružavanja Orešnik - je li takav sustav opasan? O kakvom oružju je riječ? Je li novo i jesu li baš tako precizne?
"Dolazim iz svijeta politike, nisam vojne sfere, tako da se moram osloniti na mišljenje sigurnosnih stručnjaka. A oni uglavnom kažu da je Orešnik vjerojatno modifikacija projektila Rubež, razvijanog 2010-ih godina, ali koji nije pušten u masovnu proizvodnju. Bila ona na kraju interkontinentalna ili samo srednjeg dometa, pretpostavlja se da je raketa Orešnik ispaljena na područje grada Dnjipra nosila sedam ili osam bojnih glava ukupne težine oko 1200 kilotona. To je deset puta više nego što je bačeno na Hirošimu, s tim da u ovom slučaju nisu korištene nuklearne bojne glave. Drugim riječima, Orešnik s nuklearnim bojnim glavama izbrisao bi milijunski grad poput Kijeva s lica zemlje. Nemojmo te prijetnje shvatiti olako, nemojmo time licitirati, to je moje stajalište".
Rusija na više frontova
Je li Zapad ozbiljno shvatio Putinove prijetnje? Vidimo da Zelenski poziva na aktivaciju sustava protuzračne obrane.
Prevladava zasad dojam da se Putinove prijetnje ipak ozbiljno shvaćaju. Trenutačno baš i nema ukrajinskih napada raketama u dubini teritorija Ruske Federacije. S tim se stalo, zasad.
Može li Rusija uspjeti na dva fronta, mislimo na najnovije događaje u Siriji?
"Ima Rusija više frontova, tu je i Afrika, u bliskoj budućnosti i Antarktik. Što se pak tiče Sirije, gdje Rusi i Iranci podržavaju sirijskog predsjednika Asada, a Turci oporbene snage koje su posljednjih dana znatno vojno napredovale, najnoviji događaji zasigurno slabe poziciju Rusije. Vidjet ćemo što će donijeti najavljeni rusko-tursko-iranski sastanak na razini ministara vanjskih poslova".
Tajna veza Rusije i Amerike
Prvo Putin, pa Lavrov. Ovo je već drugi intervju Carlsona s nekim iz vrha Rusije. Postoji li neka tajna veza? Kako Carlson uspijeva dobiti takve intervjue? Financiraju li ga Rusi, je li njihov čovjek?
"Tucker Carlson spada u krug aktivnih i osvjedočenih podržavatelja nanovo izabranog američkog predsjednika Trumpa. Za vrijeme izborne kampanje Trump je u nekoliko navrata, pa i u intervjuu sa samim Carlsonom nekoliko dana prije izbora, najavio da će htjeti promijeniti američki kurs prema Rusiji, a koju bi želio "iščupati" iz zagrljaja Kine. Stoga nije čudno što Carlson ima ulaz u Kremlj. I sam je Putin izgleda spreman na direktne razgovore s Trumpom, ne samo u vezi rješenja za Ukrajinu. Rusi bi htjeli globalan aranžman s Amerikancima. Vrijeme će pokazati je li to nastojanje smirenja američko-ruskih odnosa u aranžmanu Trumpa i Putina izvedivo. Trump će za takav pothvat teško naći puno podržavatelja u američkom vanjskopolitičkom establišmentu. U prvom je predsjedničkom mandatu tu bitku izgubio, uostalom kao i njegov prethodnik Obama".
POGLEDAJTE VIDEO: Je li Merkel mogla zaustaviti Putina i je li kriva za porast desnice u Europi?