'VEĆ DVA DANA IMAM TLAK 200' /

Bijesni i uzrujani mještani potopljenog Brodarca: 'Nikad tako dugo nije bilo, voda stoji cijeli dan. Ne znam kakva je to poplava'

'Već su prije dvije godine otkupili čestice i nama i ljudima i sad se naspi ne radi. Zbog čega, nas to najviše zanima', ogorčena je stanovnica Brodaraca

18.9.2022.
20:25
VOYO logo

Kiša je na Karlovačkom području 48 sati ne padala, nego lijevala. Bez prestanka. A onda je u rijeke stigao i val iz Gorskog Kotara. Najgore su prošli Brodarci.  "I živčana i ljuta i žalosna. Nikad tako dugo nije bilo. Uvijek je voda došla i prošla, a sad stoji cijeli dan. Ne znam kakva je to poplava", kaže Katarina Vrbanić iz Brodaraca. A ne znaju ni kakav je to sustav protiv poplava.

"Već su prije dvije godine otkupili čestice i nama i ljudima i sad se naspi ne radi. Zbog čega, nas to najviše zanima. Voda koja tamo ima nasip ide k nama i mi jadni plivamo tak već godinama kad poplava dođe. Ja sada već dva dana imam tlak 200. Već sam sva uzrujana i uplašena, znate", kaže  za RTL Jelka Vrbanić iz Brodaraca. Poplavila su i mjesta koja do sada nisu poplavljivala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRIZORI KOJI SLAMAJU SRCE /

Pogled iz zraka na poplavljeno mjesto Brodarci kod Karlovca koje je najgore prošlo u izlijevanju Kupe

Image
PRIZORI KOJI SLAMAJU SRCE /

Pogled iz zraka na poplavljeno mjesto Brodarci kod Karlovca koje je najgore prošlo u izlijevanju Kupe

"2015. kad je bio rekord u Karlovcu 850, tu nije bila poplava. Sad kakav je to poremećaj, to nitko ne zna. Vjerojatno je taj poremećaj izazvala ova hidrocentrala u Kamanju jer je tamo voda narasla do brane i onda kad je prešla onda je tu naglo došla", kaže Ivan Kozjan iz Gornjeg Pokupja.Irena i njezine životinje sada su na gornjem katu kuće. Nova kuhinja u prizemlju sva je u vodi. "Dolje su nam škrinje, nemamo struje, negdje nam je kratki spoj. Teško nam je. Životinje smo na kat stavili koje smo mogli spasit", kaže Irena Kozjan iz Gornjeg Pokupja.

Svoje su blago spašavali i prvi susjedi. "Imamo otraga svinje. Cijelu noć smo vodu bacali van od njih, da budu na suhom. One su stajale, nisu spavale. Ko' ni mi", kaže Ana Tuškan iz Gornjeg Pokupja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Čamcem se vozimo po cesti'

A već dva dana ne spavaju ni vatrogasci. Mještanima odsječenima od ostatka svijeta donose hranu, vodu, agregate, čizme i pumpe za ispumpavanje. "Ne možete vjerovat da se mi trenutno vozimo čamcem po prometnici po kojoj smo se prije dva dana vozili autima. Mislim, to je ono- nepojmljivo", kaže Vlatko Pečaver, zapovjednik Vatrogasne zajednice Grada Ozlja.

Ne samo da nije izgrađen nasip, nego je popustila barijera koja je trebala biti revolucionarna zaštita od poplave. Nedostatak pravih nasipa koje se u Brodarcima prvi put pokušalo nadomjestiti mobilnim box barijerama koje se pune vodom.

Barijere isprobali 2019. baš u Brodarcima

Prvi put je ovaj hrvatski proizvod isproban u ožujku 2019. godine, na vježbi civilne zaštite upravo u Brodarcima gdje je objašnjeno kako jedan box može primiti tonu do tonu i pol vode. Dobro uigrana ekipa za sat vremena može postaviti 500 metara ovakvih barijera koje bi trebale zaustaviti vodu koja nadire, ali ovaj put nisu uspjele. Zasigurno nije pomogla ni procjena Hrvatskih voda koje su predvidjele vodostaj od 750 centimetara, a bio je pola metra viši, čak 800. Stanovnici, kojima su jučer tvrdili da problema neće biti, traže odgovor: Zašto su barijere popustile, a mi pod vodom?

Iz Hrvatskih voda samo kratak odgovor. "To je bio jedan pokušaj korištenja jedne nove tehnologije. Postavljene su, testirane su. Nažalost, uočeni su neki nedostaci kod njih što ne znači da se ne mogu unaprijediti, ali u ovom slučaju nisu pokazale tražene rezultate", kaže Mišo Čičak, voditelj službe zaštite od štetnog djelovanja voda u Hrvatskim vodama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo