Iz APIS-a su pojasnili kako će funkcionirati aplikacija za praćenje kontakata, a upada u oči kako će korisnici sami unosti dijagnozu.
"Imamo instalirane aplikacije, naše aplikacije su međusobno razmijenile ključeve. U slučaju da sam ja zaražena osoba, ja preko aplikacije šaljem svoj ključ na listu zaraženih osoba i u tom trenutku, znači, vi ćete dobiti informaciju na svoj mobitel da ste bili u kontaktu s osobom koja je zaražena", objašnjava Marin Katić, voditelj Odjela za izradu mobilnih i web aplikacija u APIS IT-u za HRT.
Zaraženi sami biraju hoće li podijeliti podatak
Ističe kako je sve vezano uz aplikaciju nazvanu Evidencija podataka dobrovoljno. Zaražena osoba sama unosi podatak o dijagnozi, koji se javlja drugim korisnicima ako su bili u kontaktu na manje od 2 metra, dulje od 15 minuta tijekom proteklih 14 dana. Bez otkrivanja identiteta. Oni se tada mogu javiti liječniku ili epidemiologu.
"Ovdje nema nikakvog govora o bilo kakvom praćenju lokacije", tvrdi Saša Bilić, predsjednik Uprave APIS IT-a.
Slično rješenje na razini EU
Svi zapisi o uspostavi kontakta ili više kontakata spremaju se isključivo na mobilni uređaj pojedinog čovjeka. Podaci će na uređaju ostati spremljeni 14 dana, nakon čega se brišu. Važnost očuvanja privatnosti podataka građana naglašava i Europska komisija kao dio rješenja za otvaranje granica i pokretanje prometa. Aplikacija se usklađuje na razini Europske unije, a ministar Davor Božinović uvjerava kako nije riječ o praćenju građana, nego o bilježenju kontakata te ističe kako je sve na dobrovoljnoj bazi – od skidanja aplikacije, do pristanka da aplikacija bilježi ako osoba oboli od Covida-19.
"Aplikacija ima smisla, naravno, i kad govorimo o turizmu, na razini Europske unije, samo ako svi imaju više-manje isto rješenje, rekao je Božinović
Ipak, Dragan Petrić, urednik časopisa Bug, nije siguran koliko će biti učinkvota jer njena djelotvornost ovisi upravo o tome koliko ju ljudi instalira.