SVE ĆE SE ZAOKRUŽIVATI? / Cijene u kunama i eurima iskazuje već oko 400 kafića i trgovina diljem Hrvatske: 'Većinom ni ne gledam račun...'

Image
Foto: RTL Danas

Diljem Hrvatske se krenuo primjećivati ovaj model pa se tako u brojnim kafićima, pekarnicama i trgovinama mogu vidjeti takvi računi

25.5.2022.
9:16
RTL Danas
VOYO logo

Već je 400 kafića i trgovina krenulo iskazivati cijene u eurima. IZ HNB-a kažu kako će dvojno iskazivanje cijena omogućiti potrošačima da lakše uoče trgovce koji neopravdano povećavaju cijene pri konverziji u euro.

"Programsko rješenje za dvojno iskazivanje cijena uveli smo još u veljači, kad se još nije znalo koji će biti fiksirani tečaj. Na početku smo uzimali srednji tečaj, a sad koristimo fiksirani, koji se navodi u prijedlogu zakona koji će ići na glasanje u Hrvatski sabor. Taj fiksirani tečaj iznosi 7,53450 kuna za jedan euro", objašnjava za Večernji list Dejan Vibović, čija je tvrtka Code-iT klijentima među prvima omogućila da na računima imaju cijene izražene i u kunama i u eurima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠTO NAS ČEKA 1. SIJEČNJA? /

Bankari o uvođenju eura: 'Kune na računima tog jutra probudit će se kao euri, bit će najstresnije na bankomatima'

Image
ŠTO NAS ČEKA 1. SIJEČNJA? /

Bankari o uvođenju eura: 'Kune na računima tog jutra probudit će se kao euri, bit će najstresnije na bankomatima'

'Mnogi će zaokruživati cijenu kave'

Diljem Hrvatske se krenuo primjećivati ovaj model pa se tako u brojnim kafićima, pekarnicama i trgovinama mogu vidjeti takvi računi. Ali, gostima se još ne naplaćuje u eurima.

"Zašto smo s time išli prije roka? Htjeli smo im pomoći da počnu polako razmišljati o zaokruživanjima. To je prvenstveni cilj. Neće netko, na primjer, prodavati kavu za 2,62 ili 1,82 eura, nego će zaokruživati. Ako je kava 10 kuna, to bi bilo 1,32 eura, no vjerujem da nitko neće kavu prodavati po toj cijeni, već je pitanje hoće li je zaokružiti na 1,40 ili 1,30. Išli smo korak naprijed i omogućili klijentima da se polako pripremaju i da ne moraju to raditi zadnjih nekoliko dana prije nego što to postane obvezno", kaže Vibović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaokruživat će se i cijena pizze

Obveza dvojnog iskazivanja cijena u kunama i eurima počinje 5. rujna. U HNB-u kažu kako je dvojno iskazivanje ključna mjera za zaštitu potrošača u postupku uvođenja eura. Obje cijene tako će se morati primjenjivati na cjenicima i promotivnim materijalima, od trgovina do restorana, kafića, hotela, kozmetičkih salona, banaka i tako dalje.

"Dvojno iskazivanje cijena omogućit će potrošačima da lakše uoče trgovce i ostala poduzeća koja neopravdano povećaju cijene pri konverziji u novu valutu. Taj se mehanizam pokazao vrlo učinkovitim u državama članicama koje su već uvele euro", kažu u HNB-u, u kojem vjeruju da se cijene neće povećati zbog uvođenja eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan poduzetnik izračunao je da ako pizza košta 55 kuna, preračunato u eure to bi bilo 7,29 eura, ali i napominje kako pretpostavlja da je neće prodavati po toj cijeni, već će zaokružiti na 7,30.

"Ne vjerujem da će se vraćati jedan cent, kao što ni sad nemate pizzu koja, recimo, stoji 54,75 kuna", kaže poduzetnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gosti ni ne primjećuju račun s dvojnim cijenama

U jednom kafiću u Prelogu već nekoliko mjeseci su cijene prikazane i u eurima, ali većina gostiju to ni ne primjećuje jer mnogi ni ne gledaju račun.

"Pogledam samo ako je iznos veći od stotinjak kuna, a za kavu, pivo ili sok nikad", kaže gost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjena gotovine u kunama za euro moći će se obaviti u bankama i poslovnicama FINA-e i Hrvatske pošte tijekom 12 mjeseci od uvođenja eura, a nakon toga moći će se, bez naknade, zamijeniti u HNB-u. Za novčanice nema vremenskog ograničenja, a kovanice će se moći zamijeniti u tri godine.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo