Tri paviljona izvana izgledaju prilično zapušteno. Zaštitar mirno prolazi i ništa ne pita. U prvom paviljonu je sala u kojoj je pokvareni TV prijemnik, jedna prevrnuta stolica i ništa drugo. Kupaonica se nalazi tik uz nju. Tuš-kabinama nedostaju dijelovi stakala, pa se jasno može vidjeti osobu koja se tušira. U susjednom paviljonu još je i gore. Zajednički WC je u podrumu. U njemu je hladno, smrdi, a tuševi i umivaonici izgledaju kao da su stari nekoliko stotina godina, piše Jutarnji list.
Stare i ofucane sobe, nema grijanja
Na katu se nalazi mašina za pranje rublja, koju su zajedničkim novcem kupili stanari doma, jer im je bilo srašno da im se plahte peru svakih mjesec i pol. Sobe su stare i ofucane: u njima su četiri kreveta, dva stara ormara. Svaka soba ima malu zalihu hrane, jer više nemaju kuhinju u domu. Nema ni grijanja.
Već tri mjeseca stanovnici Učeničkog doma Luke Botića nemaju toplu vodu. Od početka ožujka, kada je plinara prestala isporučivati plin, njihova je svakodnevica tuširanje u ledenoj vodi. No, to je samo dio njihovih problema: u vrijeme kada su ostali bez tople vode prestalo je raditi i grijanje. Internet nikad nisu ni imali.
Prostorija izgleda kao da bi netko u njoj mogao snimiti horor film
"Postoji jedan tuš u upravnoj zgradi gdje ponekad ima tople vode. Tamo je smješten bojler na struju, no dovoljno je da se jedna osoba otušira pa da nestane tople vode. Kad smo se vratili sa zimskih praznika u drugom je paviljonu nestalo vode. Sedam dana išao sam se tuširati u prvi paviljon i to je zaista bilo grozno. Prostorija izgleda kao da bi netko u njoj mogao snimiti horor film", kazao je jedan student.
Srednjoškolci i studenti koji žive u Luki Botiću mjesečno dom plaćaju 350 kuna. Smještaj u studentskim domovima jeftiniji je: socijalne sobe koštaju 100 kuna, dok se cijene smještaja u višekrevetnim sobama kreću od 200 do 300 kuna, ovisno o studentskom domu. Najskuplje su 600 kuna, no tu je riječ o novouređenim sobama za jednu osobu. Uz to, tvrde stanari Botića, čak i najgori uvjeti u studentskim domovima bolji su od ovih u kojima oni žive. Trenutačno je u Botiću smješteno 113 srednjoškolaca i studenata.
U tijeku je izrada projektne dokumentacije
Vlasnik doma je Grad Zagreb, a zadnji nadzor prostora obavila je prije samo 20 dana radna skupina za provedbu nadzora Gradskog ureda za kulturu.
Daljnji rad prostora na početku ove godine odobrio je bivši ravnatelj doma Marko Aralica.
"U Botiću su svojim izborom i sad se snalaze kako znaju u postojećoj situaciji. Neki su prešli u dom u Novom Zagrebu, drugi nisu, pa žive u uvjetima koje su sami odabrali. Tople vode nema zbog dotrajalosti cijevi. Gradu se ne isplati ići u rekonstrukciju, pa onda za par mjeseci opet plaćati istu stvar. Odlučeno je da se dom zatvara najesen, to je sto posto sigurno. Što će biti s prostorom nakon toga, zaista ne znam, treba pitati Grad, jer je dom ionako njihovo vlasništvo. Što se tiče obnove, da budem posve iskrena, ne znam kada je zadnji put obnavljan i je li uopće ikada išta uloženo u njegovu obnovu", kazala je sadašnja ravnateljica Jelena Bojčić.
Iz ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta poručili su za Jutarnji list da znaju da su uvjeti loši, ali da je za dom nadležan grad, a ne oni. U Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport rekli su da se za te informacije ipak obrati upravi Učeničkog doma, iako su tamo rekli da te informacije nemaju.
"U tijeku je izrada projektne dokumentacije za sanaciju cijelog objekta te se početak radova očekuje tijekom ove godine", kratko je istaknuo Ivica Lovrić, pročelnik ureda.
http://www.jutarnji.hr/jutarnji-u-ucenickom-domu-strave-ucenici-zive-u-smradu--nemaju-kuhinju-ni-toplu-vodu/1194701/