Ronaldo ide kući zbog 27 centimetara!

Odlučila je jedna sjajna akcija Španjolaca i nova sudačka greška.

30.6.2010.
1:06

Cape Town. Stadion Green Point. Sudac: Hector Baldassi (Argentina). Strijelac: 1:0 - Villa (63). Crveni karton: Costa (89). ŠPANJOLSKA (4-4-2): Casillas - Capdevila, Puyol, Pique, Ramos - Iniesta, Alonso (Marchena, 90+3), Sergio, Xavi - Villa (Pedro, 87), Torres (Llorente, 58). PORTUGAL (4-3-2-1): Eduardo - Coentrao, Alves, Carvalho, Costa - Meireles, Pepe (Mendes, 72), Tiago - Simao (Liedson, 72), Ronaldo - Almeida (Danny, 58).

Statistika utakmice: Udarci: 19 - 9 U okvir: 10 - 3 Prekršaji: 13 - 18 Korneri: 6 - 3 Posjed lopte (%): 61 - 39arti-201006250385006U susretu osmine finala Španjolska je u Cape Townu pobijedila Portugal 1:0 i u četvrtfinalu će igrati protiv Paragvaja. Pogodak odluke zabio je David Villa u 63. minuti. Bio je to njegov četvrti gol na prvenstvu čime se izjednačio na vrhu ljestvice strijelaca s Argentincem Higuainom i Slovakom Vittekom.

arti-201006250307006Španjolska je sjajno otvorila utakmicu i već u prvoj minuti je mogla doći do vodstva, no Eduardo je obranio Torresov udarac sa 16 metara. Furija je zaprijetila i u trećoj minuti, no Eduardo je ponovo odlično reagirao na udarac Davida Ville. Novo pojačanje Barcelone je zaprijetilo i u sedmoj minuti, dok je Torres u 12. minuti pucao pored gola.

arti-201006290662006U tim trenucima Portugal je bio na konopcima i samo se čekao nokaut, no Furija nije uspjela iskoristiti bolje otvaranje utakmice. Sredinom prvog dijela Portugal dolazi do daha, a prva opasnost pred vratima Ikera Casillasa stigla je u 21. minuti kada je Tiago pucao sa 20 metara, no španjolska 'jedinica' je vrhovima prstiju odbila loptu. U nastavku utakmice Portugal je bio bolji i do konca poluvremena imao je tri izgledne prilike, no Ronaldo, Almeida i ponovo Tiago nisu bili precizni.

U 34. međusobnom ogledu reprezentacija s Pirinejskog poluotoka Španjolska je ubilježila 16. pobjedu. Portugal je ostao na pet trijumfa, a 12 susreta je završilo bez pobjednika.

Posljednji puta igrali su prije šest godina na Europskom prvenstvu u Portugalu kada je domaćin slavio 1:0. Bio je to ujedno i prvi poraz Portugala nakon 16 mjeseci, te prva službena utakmica u kojoj su primili gol nakon što su devet susreta uzastopce sačuvali mrežu nedirnuton.U drugom dijelu Španjolska je bila apsolutno bolja i činilo se, zasluženo je stigla do pobjede. Trenutak odluke dogodio se u 63. minuti kada je Villa nakon sjaje Xavijeve asistencije petom svladao Eduarda. Portugalski vratar je obranio njegov prvi udarac, no Villa je odbijenu loptu znalački spremio u mrežu. Nažalost, analiza te akcije pokazala je da je gol postignut iz zaleđa. U trenutku kad je Xavi odigrao petom, Villa je bio 27 centimetara u zaleđu, što pomoćni sudac nije vidio. Još jednu utakmicu SP-a odlučila je sudačka greška.

Nakon postignutog gola Španjolci su sakrili loptu i do konca utakmice Portugal niti jednom nije zaprijetio Casillasu. Očajno drugo poluvrijeme Portugalaca upotpunio je Ricardo Costa koji je u 89. minuti dobio crveni karton zbog udaranja Capdevile.

Vicente Del Bosque (španjolski izbornik)

"Možemo biti zadovoljni načinom na koji smo stigli do četvrtfinala. Večeras smo bili malo oprezniji u defanzivnom dijelu i to smo odradili savršeno. Znali smo da su Portugalci dobri, no obro smo se pripremili. Sada nas očekuje Paragvaj. Iznimno neugodan suparnik i morat ćemo biti oprezni."

David Villa

"Portugal je bio iznimno pokretljiv i bilo ga je teško probiti. Kada smo napokon zabili gol, znao sam da prolazimo. Zasluženo smo slavili i prošli u četvrtfinale. Paragvaj će biti još jedan težak suparnik i sada je najvažnije da se dobro odmorimo."

Carlos Queiroz (portugalski izbornik)

"Španjolci su imali veći posjed lopte, a mi više prilika. Nažalost, niti jednu nismo iskoristili. Utakmica je bila izjednačen i na koncu su presudile sitnice. Ne želim previše komentirati suđenje, no bilo je nekoliko odluka koje nisu išle u našu korist." Nizozemska - Brazil (petak, 16.00, Port Elizabeth) Urugvaj - Gana (petak, 20.30, Johannesburg) Argentina - Njemačka (subota, 16.00, Cape Town) Paragvaj - Španjolska (subota, 20.30, Johannesburg)