arti-201006040536006Naime, taj trenutak postao je delikatno pitanje svih svjetskih prvenstava... I danas u Engleskoj i Njemačkoj, nakon desetke i desetke piva frajeri vole razglabati o toj temi. Kako god bilo, tog srpanjskog dana 1966. godine lopta Geoffa Hursta upućena prema golu udarila je u vratnicu i odbila se u travnjak.
Je li lopta prešla cijelim obujmom gol liniju kako je odlučio pomoćni sudac nije se tada moglo ni naslutiti, kao ni danas unatoč brojnim računalnim simulacijama.
Uglavnom, sudac, Švicarac Dienst, uvažio je sugeriranje svog pomoćnika, Bahramova iz Sovjetskog saveza i gol je priznat. Kasnije su Englezi demoraliziranim Nijemcima uvalili još jedan gol i stvar je bila rješena. Bila je to klasična priča, kao i prije i poslije, s favoriziranjem domaćih momčadi...
Na ovoj se snimci prilično dobro vidi da lopta nije cijelim obujmo prešla crtu. Engleska više nikad nije prvaik, a izbacivani su često - na penale
Kao i u četvrtifinalnoj utakmici protiv Argentine kad je sudac isključivao argentinske nogometaše zbog krivog pogleda, tako da je vodstvo Argentine namjeravalo čak i napustiti teren, a znajući za posljedice ipak to nije učinjeno. Naime, njemački sudac Kreitlein je najprije isključio Argentinca Rattina, pa potom priznao engleski gol iz zaleđa (baš Hurst) i onda opet isključio Rattina.
Kad je dvadeset godina kasnije Maradona slomio Engleze pogotkom rukom, argentinski mediji su taj potez čak nazvali i – osvetom za Englesku 1966. godine.
Na tom prvenstvu 1966. u Engleskoj, najgrubljem dosad, teško je ozlijeđen Pele u dvoboju Brazila i Bugarske, a veliko iznenađenja napravila je i Sjeverna Koreja koja je pobijedila čak i Italiju. Zvijezda je postao Portugalac Eusebio koji je bio i najbolji striječac s 9 golova.