Nakon dva sata velike borbe i produžetaka, nogometaši Gane izborili su nastup u četvrtfinalu.

27.6.2010.
1:27

Rustenburg. Stadion Royal Bafokeng. Sudac: Viktor Kassai (Mađarska). Strijelci: 0:1 - Boateng (5), 1:1 - Donovan (62-11m), 1:2 - Gyan (93).

SAD: Howard - Cherundolo, Demerit, Bocanegra, Bornstein - Dempsey, Bradley, Clark, Donovan - Altidore, Findley.

GANA: Kingson - Inkoom, Pantsil, Mensah, Jonathan, Sarpei - K. Asamoah, Annan, Kevin-Prince Boateng, Ayew - Gyan. Afrika na svom tlu ipak ima momčad koja je ušla među osam najboljih. Gana je pobjedom nad SAD-om ponovila veliko ostvarenje Kameruna (1990. Italija) te Senegala (2002. Japan i Južna Koreja) kao jedinih afričkih reprezentacija koje su zaigrale u četvrtfinalu svjetskih prvenstava.

Ganci nisu mogli bolje započeti susret osmine finala s SAD-om te je povela već u petoj minuti. Kevin-Prince Boateng je vukao loptu od svoje polovice, Gyan je odvukao dio čuvara, a potom je stariji brat Boateng opalio svom snagom s 20-tak metara i iznenadio Tima Howarda.

http://video.rutube.ru/a549d62cd49d22dba89106a810e92b8f arti-201006260248006Amerikanci nisu nalazili odgovor na čvrstu igru Ganaca u prvom dijelu, koje je gotovo prošlo bez prilika, a SAD je najbolju priliku da uzvrati istom mjerom imao u 35. minuti kada je Dempsey u stopostnu šansu gurnuo Findleyja koji je ciljao dalji kut, ali je Kingson nogom odbio loptu.

Dvije minute kasnije Gana je skoro matirala protivnika u dva poteza. Kingson je ispucao loptu, Boateng glavom gurnuo loptu u for za Asamoaha, čiji je udarac s pet, šest metara reflkesnom reakcijom obranio Howard.

Pred kraj poluvremena, u 42. minuti, Ganci su izveli novu brzu akciju, a opet je sve režirao Boateng. Ipak, udarac Asamoaha s vrha šesnaesterca je otišao preko grede.

arti-201006260214006SAD je drugo poluvrijeme otvorio stopostotnom šansom. Brza američka akcija rezultirala je zicerom za novog igrača Feilhabera, no ganski vratar Kingson je fenomenalno obranio.

Amerikanci su uspjeli izjednačiti u 62. minuti iz penala. Dempsey je gurnuo loptu kroz noge iskusnom Mensahu, a potom je na njega u svom šesnaestercu startao mladi Jonathan i mađarski sudac Kassai je pokazao na bijelu točku, a ganskom stoperu žuti karton. S bijele točke je bio siguran Landon Donovan.

Momčad SAD-a imala je dokraja regularnog dijela čak dvije 'meč-lopte'. U 76. minuti je Bradleyjev udarac obranio Kingson, a u 80. je Jozy Altidore propustio najveću priliku u dvoboju, no njegov udarac je otišao pokraj vratnice.

Utakmica je odlučena u produžetku, a Gana je gol koji ju je odveo u četvrtinu finala zabila nakon tri minute igre kada se najbolji ganski strijelac Gyan othrvao naletima svog čuvara, ušao u suparnički šesnaesterac i zakucao loptu iza leđa nemoćnog vratara Howarda.

"Ja sam najsretniji čovjek na svijetu! Prije četiri godine bili smo u osmini finala, a sada smo otišli još dalje. Mi ne predstavljamo samo Ganu, već čitavu Afriku", izjavio je presretni Gyan, dok je američki izbornik Bob Bradley utučeno izjavio:

"Mislim da smo kod 1:1 imali svoju priliku, ali nismo bili dovoljno smireni. Protiv snage ganskih igrača dobro smo se suprotstavili pritiskom. Sada, odmah nakon ispadanja, sam razočaran, ali imam dobru skupinu igrača i bit će bolje u budućnosti", smatra Bradley.

Gana će u četvrtini finala igrati s Urugvajem koji je s 2:1 svladao Južnu Koreju.

Udarci: 20 - 16 Udarci izvan okvira: 14 - 10 Udarci u okvir: 6 - 6 Korneri: 5 - 4 Zaleđa: 1 - 4 Prekršaji: 11 - 18 Žuti kartoni: 3 - 2 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 51 posto - 49 posto