UŽIVO: / Gana u suzama, Urugvaj u polufinalu!

Cijeli Afrika navijat će za svog jedinog predstavnika u četvrtfinalu. Gana želi biti prva afrička reprezentacija u polufinalu SP-a u povijesti, a na tom putu će joj stajati Urugvaj.

2.7.2010.
22:25

Johannesburg. Stadion Soccer City. Sudac: Olegario Benquerenca (Portugal). Strijelci: 0:1 - Muntari (45+2), 1:1 - Forlan (55).

URUGVAJ: Muslera - M.Pereira, Lugano, Victorino, Fucile - A.Fernandez, Perez, Arevalo Rios - Cavani, Forlan, Suarez.

GANA: Kingson - Sarpei, Mensah, Vorsah, Pantsil - Inkoom, K.Asamoah, Annan, Kevin-Prince Boateng, Muntari - Gyan.

JEDANAESTERCI: 1:0 - Forlan, 1:1 - Gyan, 2:1 - Victorino, 2:2 - Appiah, 43:2 - Scotti, Mensah - brani Muslera, M.Pereira - promašio, Adiyiah - brani Muslera, 4:2 - Abreu. KRAJ SVIH 120 MINUTA121' - Gyan promašio penal! Kakav šok za Ganu, najbolji strijelac upropastio povijesnu priliku.

120' - jedanaesterac za Ganu i crveni karton za Suareza, koji je na gol-liniji rukom izbio loptu koja je išla prema praznoj mreži.

119' - novi udarac Ganaca, pucao je Boateng, ali je Muslera u zadnji čas izboksao loptu.

118' - nova prilika za Ganu, ubacivanje iz auta Pantsila glavom je probao u mrežu skrenuti Boateng, ali gađao je pored vrata.

115' - Gyan se u šesnaestercu Urugvaja izborio za poziciju, Scotti je ispred njega panično gurnuo loptu prema svojoj mreži, ali suigrači su očistili opasnost.

114' - poluprilika za Forlana, potegnuo je iskosa s 10-tak metara, ali preko vrata.

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA96' - prvi konkretniji pokušaj prema suparničkim vratima u prvom produžetku, pucao je Kwadwo Asamoah, ali potpuno bezopasno.

93' - igrači su lagano na rubu snaga, živci su napeti, pa je kapetan Gane Mensah dobio žuti karton zbog prigovora sucu.

KRAJ REGULARNIH 90 MINUTA90+2' - obje momčadi čekaju posljednji sučev zvižduk i pripremaju se za produžetke.

88' - nova promjena kod Ganaca, izašao je europski prvak s Interom Muntari, a ušao mladi Adiyiah.

78' - frka pred vratima Gane, Kingson je u posljednji čas izbio u korner.

77' - žuti karton za Hansa Sarpeija zbog povlačenja Luisa Suareza.

76' - posljednja izmjena Oscara Tabareza, izvadio je Cavanija, a uveo iskusnog napadača Sebastiana Abreua.

74' - prva izmjena kod Gane, izašao je Inkoom, a ušao veteran Stephen Appiah.

71' - odlična šansa za Suareza, izašao je sam pred Kingsona, pokušao špicom, no ganski vratar je obranio njegov udarac u bliži kut.

69' - slobodni udarac za Gyana, prebacio je živi zid, ali i urugvajska vrata.

63' - brza kontra Urugvaja, Forlan je ubacio na drugu vratnicu, Suarez je pogodio mrežu, ali s vanjske strane.

59' - zbog prekršaja na Asamoahu treći požutjeli igrač kod Urugvaja postao je Perez.

58' - mogla je Gana odmah uzvratiti, Gyan je pucao vrlo lukavo, ali je Muslera obranio njegov udarac.

55' - GOL!!! Urugvaj je izjednačio lukavim udarcem Forlana. Najbolji urugvajski igrač je iskosa s lijeve strane iznenadio vratara Kingson, koji je očekivao ubacivanje u sredinu šesnaesterca, te pogodio suprotne rašlje.

54' - zasluženi žuti karton za Johna Pantsila zbog 'čišćenja' Fucilea s obje noge.

48' - drugi žuti karton na utakmici i drugi za Urugvaj, dobio ga je Arevalo Rios zbog starta na Boatengu.

46' - na startu drugog dijela odmah promjena u urugvajskim redovima, u svlačionici je ostao Fernandez, a u udarni sastav utrčao Lodeiro.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - Nakon dominacije Urugvaja u početnim minutama, Gana se sredinom prvog dijela oslobodila treme i pritiska te zaigrala puno bolje. Imali su Ganci dvostruko više udaraca od Urugvajaca (8 prema 4), Gyan i Vorsah su bili na milimetar do pogotka, a to je uspjelo Muntariju u zadnjim sekundama prvog poluvremena udarcem iznenađenja za urugvajskog vratara.

45+2' - GOL!!! Doslovce u posljednjim sekundama prvoga poluvremena Muntari je potegnuo s preko 30 metara, iznenadio nespremnog Musleru i lopta se zakoprcala u mreži.

45' - najatraktivniji potez utakmice! Kevin-Prince Boateng je pokušao škaricama postići pogodak, ali mu je lopta skliznula s noge i otišla pored vrata.

42' - stavičan pad Fucilea! Urugvajski branič je stradao u sudaru s Inkoomom, pao je na glavu i čini se nakratko ostao bez svijesti. Pad je izgledao doista ružno, no Fucile se nakon par minuta pridignuo i vratio u igru.

39' - novi pokušaj Ganaca, glavom je pucao Sulley Muntari, gađao je dalji kut urugvajskih vrata, ali lopta je završila u gol-autu.

38' - prisilna izmjena kod Urugvaja, izašao je ozlijeđeni kapetan Diego Lugano, a ušao je iskusni branič Andreas Scotti.

31' - nova šansa za Ganu nakon kontranapada. Lopta je došla do Gyana koji je nogom pucao također uz samu stativu.

30' - najbolju priliku na utakmici imala je Gana! Nakon ubacivanja iz kuta najviši je pred vratima Urugvaja bio branič Vorsah koji je glavom pucao tik uz vratnicu.

26' - sjajna obrana Kingson! Suarez se vješto oslobodio svog čuvara, opalio iz prve s vrha šesnaesterca, ali je ganski vratar vršcima prstiju loptu prebacio preko grede u korner.

24' - brza kontra Urugvajaca i pokušaj Forlana s 20-tak metara, no lopta je odletjela visoko preko grede.

20' - prvi žuti karton na utakmici dobio je Fucile zbog starta na Asamoahu. Urugvajski branič radi toga neće igrati polufinale ukoliko se njegova momčad tamo plasira.

18' - umalo pogodak za Urugvaj! Forlan je izveo korner, Cavani je glavom taknuo loptu koja se od prsa Mensaha odbila prema mreži Gane. Vratar Kingson je, više sretno nego spretno – obranio taj slučajni udarac.

11' - prvi udarac u okvir vrata! Suarez se na lijevoj strani oslobodio čuvara i iskosa pucao prema Kingsonu koji je, uz manje poteškoće, ukrotio loptu.

8' - Gana je uzvratila preko Kwadwa Asamoaha, ali je i njegov udarac bio 'miljama' daleko od gola.

6' - prvi udarac prema suparničkim vratima uputio je Urugvajac Arevalo Rios, ali lopta je otišla daleko od vrata.

3' - prva prijetnja Urugvaja. Povukao je Forlan, odigrao na bok za Fernandeza, čiji je ubačaj u peterac preletio sve igrače.

1' - uz zvuke vuvuzele počeo je dvoboj na stadion Soccer City, na čjijim tribinama dominiraju navijači Gane.

NAJAVAarti-201007020705006Urugvaj protiv Gane ide po prvo polufinale SP-a nakon 40 godina i u ostvarenju tog cilja presudna će biti uloga napadačkog trolista Diego Forlan - Luis Suarez - Edinson Cavani.

Dosad su pokazali iznimnu efikasnost protiv svih suparnika u Južnoj Africi, a sigurno će tako biti i protiv Crnih zvijezda. Gana sanja povijesno polufinale, prvo za jednu afričku reprezentaciju na svjetskim prvenstvima i uzda se u inspiraciju Gyana Asamoaha.

.mcrmeebo { display: block; background:url("http://widget.meebo.com/r.gif") no-repeat top right; } .mcrmeebo:hover { background:url("http://widget.meebo.com/ro.gif") no-repeat top right; } http://widget.meebo.com/mcr.swf?id=oTtgzoDcjT

Najbolji ganski nogometaš je postigao tri od ukupno četiri zgoditka svoje momčadi u JAR-u. I ne samo to. U svim utakmicama Gane u 2010. godini, uključujuči i SP, Gyan je upisao sedam golova, a ostale su zabili Ayew, Boateng, Muntari i Quincy Owusu-Abeyie.